Живовляк (Plantago Major L.)
Публикуван на:
Последна редакция:
1 от 1
Живовлякът (наричан също и живовлек), е многогодишно тревисти растение, разпространено в цяла България. Вирее предимно по ливади и пасища, а съшо и по сухи и песъчливи места. Цъфти в края на пролетта и през лятото, има малки, белезникави цветчета. Листата на растението са едри, с форма на елипса и с къси дръжки.
Лечебно действие
В народната медицина се използват предимно листата и семената на живовляка. Растението намира широко приложение в лечението на редица заболявания:- има антисептично, противомикробно и болкоуспокояващо действие
- помага за облекчаването на възпаления и болести на дихателната система, сред които бронхит и астма
- използван за лечението на стомашно-чревни заболявание - гастрит, колит, ентерит, язва
- действа при възпаления на кожата, обриви, акне
- помага също при възпаления в устната кухина, гъбички, възпаления на очите
Начин на употреба
За да си направите сироп, смесете в равни количества сок от пресен живовлек и мед. Варете поне 20 минути. Готовата течност съхранявайте в добре затворена опаковка, за да запазите полезните качества. Този сироп е много ефективен срещу кашлицата при децата.За запарка: смесете 2 с.л. живовляк с по 1 с.л. от тези билки - босилек, невен, лайка, глухарче и листа от касис. Залейте с вряла вода и разбъркайте добре. Оставете сместа да престои поне 2-3 часа, след което я прецедете. Готовата отвара пийте топла, 3 пъти на ден, по около 50 мл.
Противопоказания
Живовлякът не се препоръчва на бременни, кърмачки и пациенти, приемащи кардиотоници.При някои хора са възможни алергични реакции към растението - диспепсии, екземи, метеоризъм.