ИЗ ПЪТЕВОДИТЕЛ НА КУЛТУРОЛОГИЧЕСКИЯ СТОПАДЖИЯ - МАРИЯ ГРУЕВА - ЖАНЕТ 45


Информация
ИЗ ПЪТЕВОДИТЕЛ НА КУЛТУРОЛОГИЧЕСКИЯ СТОПАДЖИЯ - МАРИЯ ГРУЕВА - ЖАНЕТ 45
По време на странстването ни из Поднебесната много от днес често употребяваните ци, ли, дао и др. звучаха като цитати от Мао в устата на редовите френски маоисти от шестдесетте години, докато на местното население не бяха добре познати нито цитати те, нито философските термини.
Да се има предвид, че откритият в Китай няколко века преди Европа барут съвсем не е бил използван само за фойерверки и празнични бомбички, според някои фриволни слухове, а е осигурил победата на династия Сун срещу джурджените (номади от манджурските степи) през X в. Монголците пък го вземат от китайците и първи го използват в Европа срещу унгарците.
Обаче книги са се печатали още от 932 г., а през XI век се въвежда и типографията с подвижни знаци – йероглифи. Издавали са се главно популярни енциклопедии, будистки текстове, сборници с теми образ ци за изпитите по литература на кандидатите за имперски чиновници. В Европа пък, няколко века по-късно, първо се печатат набожни картинки и карти за игра.
Първите Chinatown (китайски квартал) са в Москва Новгород.
Още К. Г. Юнг споделя, че мисленето на древните китайци е подобно на това на съвременния физик, който разглежда света като психофизична структура.
Из "Пътеводител на културологическия стопаджия"
Издателство: ЖАНЕТ-45
Автор: Мария Груева
Жанр: Проза
Корици: Меки
Брой страници: 244
Дата на издаване: 11.2013
ISBN: 978 954 491 970 2
Отзиви към продукт