КОНЦЕРТИ ЗА ВИОЛА - ХОФМАЙСТЕР, ЩАМИЦ, ТЕЛЕМАН - КОМПАКТ ДИСК


Информация
ХОФМАЙСТЕР, ЩАМИЦ, ТЕЛЕМАН - Концерти за виола
Елисавета Станева – виола
Участват: Илиана Тодорова – Байчева – басо континуо (7-10)
Тракийски камерен оркестър – Пловдив
Найден Тодоров, диригент
Записите са реализирани в студиото на радио Пловдив през 2005 г.
Franz Anton Hoffmeister (1754–1812)
Concerto for Viola and Orchestra in D major
[1] Allegro - 8’45’’
[2] Adagio - 5’54’’
[3] Rondo - 4’11’’
Karl Stamitz (1745–1801)
Concerto for Viola and Orchestra in D major, op. 1
[4] Allegro - 11’26’’
[5] Andante moderato - 5'28''
[6] Rondo - 4’37’’
Georg Philipp Telemann (1681–1767)
Concerto for Viola, Strings and Basso continuo in G major
[7] Largo - 3’48’’
[8] Allegro - 3’03’’
[9] Andante - 3’58’’
[10] Presto - 4’12’’
55'28''
Обикновено композиторите третират виолата предимно като оркестров инструмент. Не са много произведенията за виола. Затова и записите на талантливи виолисти са събитие за музикалния живот. В малобройните произведения за виола те показват красотата й и големите й възможности.
Сред вече утвърдените виолисти на световната сцена е и Елисавета Станева. Родена в Пловдив и завършила там Музикалното училище, тя продължава в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” и Университета по музика във Виена. Посещава многобройни майсторски класове при Табеа Цимерман, Томас Рибл, Михаел Кугел и Диемут Попен. От 1992 до 1996 г. е в състава на Младежкия оркестър „Густав Малер” с диригент Клаудио Абадо, а по-късно свири в Камерния оркестър „Малер”. От 2001 г. е водач на виолите във Филхармоничния оркестър на операта в Грац (Австрия). Освен ангажиментите й, свързани с оркестъра, тя концертира също като солист и участва в състава на различни камерни формации в Европа и САЩ. Носителка е на престижни награди: на японската Фондация Нипон, наградата OESTIG за отлична интерпретация на съвременна австрийска музика и др. Лауреат е на национални и международни конкурси.
Диригентът Найден Тодоров е роден в България. Учи при Карл Йостеррайхер и Урош Лайович във Виена и след това дирижира някои от най-добрите оркестри в Европа и Америка, както и в Израел. В момента заема поста генерален мениджър и музикален директор на русенската държавна опера и филхармоничен оркестър. Заедно с това той е Музикален директор на прославения Международен музикален фестивал „Тракийско лято”, а от 2001 г. често гостува на Националната опера и балет в София. От сезон 2003 – 2004 е главен гост-диригент на Софийска филхармония.
Тракийският камерен оркестър е създаден през 1998 г. В състава свирят талантливи музиканти от Пловдив и региона. За този период с оркестъра са работили изтъкнати български и чуждестранни солисти и диригенти, а оценката им, както и оценката на публиката, е много висока.
Отзиви към продукт