Нарушения на сърдечния ритъм
Публикуван на:
Последна редакция:
1 от 1
Нарушенията на ритъма на сърцето често са причина за тревога и безпокойство и налагат посещение при кардиолог.
Промените в нормалния сърдечен ритъм могат да бъдат нарушения на честотата или нарушения в ритмичността на сърдечните съкращения. За нормален сърдечен ритъм се приема пулсова честота между 50 и 100 удара за минута. Когато сърцето бие с честота по-ниска от 50 говорим за брадикардия, а при честота над 100 - тахикардия. При неритмичен пулс, т.е. с неравни интервали между отделните съкращения е налице аритмия.
Често пъти пациентите усещат промените в сърдечния ритъм като „прескачане“ на сърцето. Обикновено това се получава, когато някое сърдечно съкращение избърза по време - налице е т.нар. екстрасистола. Следващото екстрасистолата, „нормално“ съкращение на сърцето изостава - налице е компенсаторна пауза, която може да се усети от пациента, като „спиране на сърцето“, „прескачане“. Сами по себе си, екстрасистолите не са повод за притеснение – те често се срещат и при напълно здрави сърца. Важното при наличие на екстрасистоли е да се определи вида им, както и тяхната честота.
Особен, много чест вид аритмия е Предсърдното мъждене, при което ритъмът на сърцето е хаотичен или налице е т.н. Абсолютна аритмия. Предсърдното мъждене обикновено е израз на различно сърдечно страдание, например дългогодишна хипертония и/или исхемична болест на сърцето.
Точна диагноза на аритмията не можа да се постави само по оплакванията на пациента. Ако имате подобни оплаквания, обърнете внимание на няколко неща, които биха помогнали на вашия лекар да се ориентира по-точно:
Запомнете точно собствените си усещания: неритмично сърцебиене ли усещате или просто усещате по-силно ударите на сърцето; имате ли други оплаквания, като виене на свят, болки в гърдите, замайване, внезапна загуба на съзнание (синкоп) и т.н. Помислете дали има нещо, провокиращо сърцебиенето: физически усилия, психоемоционално напрежение, прием на различни храни и лекарства. Не забравяйте, че приятните емоции също могат да провокират сърдечни оплаквания, както и излагането на прекомерен студ или жега.
Кофеинът, никотинът, алкохолът, енергийните напитки също са честа причина за сърдечни оплаквания.
Не пропускайте да покажете на лекаря си всички медицински документи и изследвания, независимо, че на пръв поглед не са свързани с кардиологични проблеми – заболяванията на щитовидната жлеза, диабетът, различни белодробни страдания често се явяват причини за аритмия.
Важна стъпка към поставянето на точна диагноза е уточняването типа на аритмията. Ключово значение за това има електрокардиограмата (ЕКГ) по време на пристъп. Понякога се налага Холтер ЕКГ – това е 24 часов запис на електрокардиограма, при който пациентът носи със себе си малък, лек портативен апарат, записващ непрекъснато електрическата активност на сърцето му. През време на изследването пациентът извършва обичайната си дейност, без да се съобразява с апарата, а впоследствие записът се анализира от лекар.
Понякога за изясняване причината за ритъмните нарушения може да се наложи изследването и на някои кръвни показатели, тъй като всеки дисбаланс на водно-електролитното равновесие в организма може да доведе до нарушения в сърдечния ритъм.
Друго важно изследване за поставянето на точна диагноза е ехокардиографията. Тя дава информация за помпената функция на сърцето, състоянието на сърдечните клапи, обемите на сърдечните кухини.
В по-редки случай се налага извършването на работна проба или различни инвазивни изследвания. (Следва)