Холестеролът - Митове и Факти
Публикуван на:
Последна редакция:
1 от 1
Холестеролът е естествена структурна част на всички клетъчни мембрани в човешкия и животинския организъм. Освен това той е необходим за синтеза на хормоните на кората на надбъбречната жлеза - кортизон, алдостерон, мъжките и женски полови хормони - тестостерон, андростерон, естриол, естрадиол, прогестерон. Холестеролът участва и в синтеза на активните метаболити на витамин D и жлъчните киселини.
Холестеролът попада в човешкото тяло по два пътя - чрез собствена синтеза и чрез прием с храната.
Човешкият организъм може да си синтезира до 80 % от холестерола, който му е необходим. Обичайно дневно се синтезира около 10 mg холестерол на 1 kg телесна маса. Новосинтезираният холестерол, както и приетият с храната, постъпват в черния дроб. Там холестеролът се свързва със специални транспортни белтъци в липопротеидни комплекси с ниска плътност (Low Density Lipoproteins - Cholesterol, LDL-C, наричан от неспециалистите "лош холестерол"). LDL-C пренасят холестерола до всички клетки и тъкани на човешкото тяло, където той се оползотворява.
При някои обменни нарушения холестеролът от LDL-C не може да се усвои от клетките или се освобождава от липопротеидния комплекс твърде рано, във вътрешността на кръвоносните съдове. Тогава холестеролът се отлага по стените им, където образува печално известните атеросклеротични плаки. В началните стадии тези натрупвания са обратими, благодарение на специална белтъчна защитна система, която свързва излишния холестерол в липопротеиди с висока плътност (High Density Lipoproteins - Cholesterol, HDL-C). HDL-C отнася неизползвания холестерол обратно в черния дроб. Неспециалистите наричат HDL-C "добър холестерол" поради по-високата плътност и стабилност на частиците, но това название е твърде условно. HDL-C се образува само при излишно високи нива на свободен холестерол в кръвта или по стените на кръвоносните съдове.
Трайното повишаване на нивото на холестерола в кръвта се нарича хиперхолестеролемия. Това е болестно състояние от групата на дислипидемиите, което има важно отношение към болестите на сърцето. Важно е да се разбира, че здравият организъм може да изхвърли излишните количества холестерол, приет с храната.
Холестеролът се съдържа в хранителните продукти от животински произход. Можете да видите какво е неговото съдържание в mg/100 g в някои често консумирани животински храни:
Хранителен продукт Холестерол
Прясно мляко 2% 6,7 mg
Прясно мляко 3% 10,0 mg
Кисело мляко 2% 6,7 mg
Кисело мляко 3% 12,0 mg mg
Телешко месо (шол) 71,0 mg
Пиле, бяло месо (без кожа) 43,0 mg
Пиле, бяло месо (с кожа) 67,0 mg
Варена наденица 65,0 mg
Обезмаслена извара 5,0 mg
Шпеков салам 79,0 mg
Краве сирене 70,0 mg
Бяла риба (речна) 46,0 mg
Кашкавал "Витоша" 100,0 mg
Скумрия 55,0 mg
Свинско филе (без кост) 65,0 mg
Краве масло 230,0 mg
Препоръчителният прием на холестерол с храната е до 300 mg (0,3 g) дневно. Желателно е препоръките за намаляване на приема на наситени мазнини и холестерол да се спазват с оглед профилактика на сърдечно-съдови заболявания.
Дълбоко погрешно е обаче да се заменят животинските мазнини в диетата с хидрогенирани (хидрирани) такива, заради това, че последните не съдържали холестерол! Хидрогенираните мазнини са течни мазнини от растителен преоизход, които са претърпели обработка с цел втвърдяване. Типичен пример за хидрогенирани мазнини са маргарините. Освен тях хидрогенирани мазнини се съдържат в полуготовите храни, различни бисквити и сладкарски изделия и др. Хидрогенираните мазнини са вредни поради високото им съдържание на наситени и транс-мастни киселини. Тези киселини увеличават размерите и намаляват плътността на LDL-C, което прави частиците нестабилни и значително повишава риска от освобождаване на холестерола в кръвоносните съдове. Освен това транс-мастните киселини блокират мембранните клетъчни рецептори за LDL-C, възпрепятстват влизането на холестерола в клетките и значително повишават риска за отлагането му по стените на кръвоносните съдове. Доказано е, че транс-мастните киселини значително повишават риска от възникване на сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания и диабет тип II.
Естествените растителни течни мазнини като олио и зехтин и твърдите животински (краве масло, говежда и овча лой, свинска мас) почти не съдържат транс-мастни киселини.
Важно е да се отбележи, че наситените мастни киселини в природните мазнини са естествено балансирани с късоверижни и ненаситени мастни киселини в съотношения, които са полезни за човешкото здраве!