Какво да правим при хиперплазия на простата
Доброкачествената хиперплазия на простатата, наричана накратко ДПХ, е най-често срещаното урологично заболяване при мъжете, като в определена възраст може дори да се счита за нормален физиологичен процес. При ДПХ клетките, които изграждат простатната жлеза, започват да се размножават, като в резултат на това нейният размер се увеличава. В този случай всъщност става въпрос за вид тумор, който обаче е доброкачествен по своето протичане и предизвиква негативни симптоми единствено заради растежа си. Не причинява разсейки и не метастазира в тялото.
Какво представлява простатата
Това е уникален орган при всички мъже, разположен между пикочния мехур и ректума в началото на пениса. Той обгражда цервикалната част на мехура и началната част на уретрата. Състои се от мускул и съединителна и жлезиста тъкан. Простатните жлези произвеждат секрет, който по време на еякулация навлиза в уретрата и се смесва със секрета на семенните мехурчета. Ролята на секретора е да осигури жизнеспособността и оплождането на сперматозоидите с въглехидрати, ензими, минерали и други съставки, които съдържа.
При каква възраст се появява хиперплазия на простатата
Тъй като простатата има здрава, неразтеглива капсула от съединителна тъкан, уретрата се притиска и става все по-тясна. Това явление е отговорно за появата на характерните симптоми. Съответно честотата на простатната хиперплазия нараства значително с възрастта:
Преди 30-годишна възраст – можем спокойно да кажем, че хиперплазията не се случва преди тази възраст;
Между 40- до 50-годишна възраст – на тези години патологията се открива при около 20% от мъжете;
Между 50- до 60-годишна възраст – в този случай хиперплазията на простата се диагностицира при всеки втори мъж;
Над 80-годишна възраст – при господата, намиращи се в тази част от живота си, хиперплазията се открива при 90% от случаите.
Оплаквания, свързани с хиперплазия, има всеки четвърти пациент на 50-годишна възраст и всеки втори над 75-годишна възраст. Разликата в числата се обяснява с факта, че не всички ДПХ причиняват симптоми.
Симптоми и последствия от хиперплазия на простатата
Симптомите на уголемената простата могат значително да влошат качеството на живот, но състоянието все пак е лечимо до един момент. Ето защо, в случай на съмнения за него, трябва незабавно да се консултирате с практикуващ уролог. За съжаление, пациентите често търсят лекарска помощ едва след дълъг период на мъчителни симптоми. Мъжете често се срамуват и им е трудно да споделят оплакванията си с непознати, дори с лекар. Все пак трябва да се подчертае, че състоянието е добре регулирано, но симптомите засягат репродуктивната система, поради което не трябва да се подминават. Основните сред тях са свързани с уринирането.
Лечение на хиперплазия на простатата
В много случаи доброкачествената хиперплазия на простатата не изисква лечение, или то преминава леко. То се определя от практикуващ лекар въз основа на тежестта на оплакванията, резултатите от изследванията и общото състояние на пациента. Лечението може да бъде хирургично или медикаментозно, като има и други известни на медицината варианти.
В някои случаи можете да използвате метода на изчакване, тъй като невинаги проблемът изисква незабавна намеса, но това е добре да бъде определено от специалист. Ако симптомите са леки и изследванията изключват усложнения и други аномалии, има голяма вероятност състоянието да не се влоши. В такива случаи се извършват контролни прегледи на редовни интервали. Много е важно пациентът да разбира важността на честите изследвания.
Ще помогнат ли билките и натуралните съставки при ДПХ
Някои природни препарати имат много добро влияние при леките форми на това състояние. Използването на билки и хранителни добавки, които повлияват състоянието може да намали дразнещите симптоми и проблемите с уринирането. Известно е, че растения като коприва, бабасу или сао палмето имат добро влияние върху ДПХ. Тиквеното семе също има подобна слава.
Доказано е, че повечето от тези формулировки работят добре, но употребата им може да бъде рискована. Следователно можете да прибегнете до това лечение само след посещение при уролог, който да ви консултира индивидуално. В много онлайн магазини ще откриете различни хранителни добавки с благоприятно за това състояние съдържание, чието използване ще ви облекчи максимално.
Странични ефекти от медикаменти за хиперплазия на простатата
Контролът на кръвното налягане е от съществено значение при употребата на алфа-блокери, тъй като те често причиняват неговото спадане. Другите нежелание реакции могат да включват замаяност, главоболие, умора, сърцебиене и назална конгестия.
Предотвратяване на хиперплазия на простатата
Методите и лекарствата за профилактика на ДПХ все още не са добре известни. Ако имате симптоми на уголемена простата, може да си струва да включите някои промени в начина си на живот, като избягването на течности вечер. Това ще намали честотата на нощното уриниране.
Симптомите на простатната хиперплазия са неприятни и качеството на живот на пациентите, съобразено с тежестта на техните оплаквания, със сигурност се влошава. Въпреки това, състоянието може да бъде добре контролирано с правилното лечение.