Различните видове сол - кои са полезни за здравето и кои - не?
Но кой е най-полезният вид и кои да избягваме? Нека първо видим качествата, приликите и разликите на различните видове.
1. Рафинирана сол. Известна още и като готварска сол, тя е най-често употребяваната сол. Тя произхожда от солни мини или от изпарена океанска или морска вода. Думата "рафинирана" на етикета обаче означава, че солта е била преработена, което означава, че е променена от първоначалното си състояние. Тя е била химически обработена и лишена от природните си лечебни минерали, което в крайна сметка намалява нейните първоначални естествени хранителни вещества. Преди да влезе в магазините, солта е изсушена на висока температура, а освен това са й добавени антислепващи химикали, което още повече изменя качеството й. Консумацията на твърде много сол от този тип на сол може да доведе до задържане на течности в тялото и до различни здравословни проблеми.
2. Морска сол. Вероятно сте виждали морска сол и следователно знаете каква огромна разлика има в текстурата в сравнение с традиционната готварска сол. Този вид сол се прави чрез изпаряване на морска вода и обикновено съдържа известно количество микроелементи като калий, желязо и цинк. Макар морската сол определено да е по-добър избор от рафинираната трапезна сол, все пак не е най-здравословният. Това е така заради замърсяванията в световните океани и морета, превърнати в сметища за токсични отрови като живак и други. Както рибата, така и морската сол може да съдържа следи от токсични метали като олово и живак.
3. Кашерна сол. Кашерната сол е с ронлива и груба структура и е подобна на готварската, тъй като произходът и на двете е от изпарена морска вода. Двата вида сол обаче не са еднакви. Освен че е на по-големи зърна и с различна структура, кашерната сол не е йодирана и обикновено не съдържа антислепващи агенти. Дори такива да са добавяни, са в много по-малки количества, отколкото при обикновената готварска сол.
4. Розова хималайска сол. Розовата хималайска сол произлиза от Хималаите и е считана за най-чистата сол на земята, защото не е замърсявана от съвременните токсини. Друга полза от хималайската сол е, че съдържа по-ниски количества натрий от готварската сол. Освен това тя съдържа малки количества минерали като желязо, калий, магнезий и калций. В действителност 16% от хималайската сол са естествено срещащи се минерали. Натриевият хлорид е 84% (за сравнение - в готварската сол процентът е 97,5%). Според лекарите редовната консумация на розова хималайска сол може да помогне на баланса на електролитите, да балансира нивата на рН в организма. Освен това тя подпомага усвояването на хранителните вещества и премахването на токсините.
5. Келтска сол. Келтската морска сол произлиза от Бретан, Франция, в близост до Келтско море. Тя има сивкав оттенък и запазва своята влага винаги, независимо от съхранението. Въпреки разликата в текстурата, много здравни експерти сравняват келтската сол с розовата хималайска сол заради хранителното съдържание. Келтската сол съдържа също така и различни микроелементи и е с по-ниско съдържание на натрий в сравнение с готварската сол. Според някои изследвания в келтската сол има най-малко количество натрий от всички, споменати в този списък. Той също така е с най-висока стойност на някои основни минерали като калций и магнезий.
И така, коя сол е най-здравословна? Най-добре е да се придържаме към розова хималайска сол и келтска морска сол. И двамата вида са чисти и съдържат най-малко количество натрий и има най-много минерали. Избягвайте готварската сол!