Анемията - какво я предизвиква и как да я предотвратим?
Какво представлява тя? Анемия се развива, когато човек не разполага с достатъчно здрави червени кръвни клетки, които да пренасят кислород през тялото. Кръвните клетки може да нямат достатъчно хемоглобин - протеинът, отговорен за червения цвят на кръвта. Желязодефицитната анемия е най-честата форма на анемия и е по-разпространена при жените.
Симптомите на анемия: Ако сте често уморени, въпреки че сте спали добре или ви липсва енергия за нормални дейности, може да имате анемия. Тя може да бъде основна причина за проблемната памет или настроението. Симптомите варират между никакви, леки или дори животозастрашаващи и могат да включват:
- Умора; - Летаргия (липса на енергия); - Недостиг на въздух; - Бледа кожа; - Главоболие; - Тинитус (шум в ушите); - Променено чувство за вкус; - Симптоми, свързани със сърцето (вижте по-долу какви са те)
Хората с анемия имат по-малко кислород в кръвта, което означава, че сърцето трябва да работи по-усилено, за да изпомпва достатъчно кислород до органите им. Симптомите, свързани със сърцето, включват аритмия (нарушение на сърдечния ритъм), задух и болка в гърдите.
Рискови фактори за анемия: Жените и хората с хронични заболявания са с най-голям риск от анемия. Когато жените губят кръв при менструация, могат да станат анемични. Бременността също предизвиква промени в обема на кръвта, което може да доведе до анемия. Хроничните заболявания, като например бъбречните, също могат да повлияят на способността на организма да произвежда червени кръвни клетки. Хранителне режим с ниско съдържание на желязо, фолиева киселина или витамин В12 също увеличава риска. Някои видове анемия пък са наследствени.
Вегетарианството също е сред най-разпространените причини за анемия, тъй като желязото от растенията не се абсорбира така добре, както от червеното месо. Храносмилателни проблеми, като например болест на Крон, целиакия, или дори стомашен байпас, могат да попречат на абсорбцията на желязо. Също така, някои храни и лекарства могат да попречат на усвояването на желязо. Такива са: млечните и други богати на калций храни, антиациди, кафе, чай.
Недостиг на витамини. Тялото се нуждае от витамин В12 и фолиева киселина, за да произведе червени кръвни клетки. Хранителен режим, в който тези витамини са дефицитни, понякога може да доведе до анемия. Автоимунно заболяване или храносмилателен проблем пък може да предотврати усвояването на достатъчно B12 в тялото. Животински храни и зърнени култури са добър източник на В12. Фолиевата киселина се намира в зеленолистните зеленчуци, плодове и други.
Как да предотвратим анемията? Можете да предотврати някои видове анемия със здравословна диета. Храните, съдържащи желязо, включват крехко червено месо, черен дроб, риба, тофу, леща и боб, зеленолистни зеленчуци и сушени плодове. Също така е добр да се ядат храни с витамин В12 и фолиева киселина, като например яйца и млечни продукти, спанак и банани. Някои видове хляб и зърнени храни са обогатени с трите основни хранителни вещества: желязо, B12 и фолиева киселина. Витамин С, откриван в цитруси и други плодове и зеленчуци, ще помогне на организма да абсорбира желязото по-добре.