Какъв е идеалният сърдечен ритъм?
Ако имате (или сте в риск от) сърдечносъдово заболяване, говорете с лекаря си. Той ще каже кои упражнения са безопасни за състоянието и възможностите ви. Докторът може също да определи какъв да е целевият ви сърдечен ритъм по време на физическа активност.
Да започнем с най-важното и лесното за сърдечния ритъм...
Как се измерва?
Измерването на сърдечния ритъм е просто - само проверявате пулса си. Може да го усетите на врата или гърдите, но най-доброто място е на китката, точно под палеца.За да измерите сърдечния си ритъм, леко натиснете с показалеца и средния пръст върху кръвоносните съдове на китката. Пребройте ударите, които усещате за една минута (или за 30 секунди и умножете по две). Това е.
Сърдечният ритъм в покой
Най-доброто време да го проверите е веднага след ставане... и след пълноценен сън, надяваме се. Измерете пулса си в няколко поредни дни. Запишете резултатите. Споделете ги с доктора, ако имате някакви притеснения.Нормалният сърдечен ритъм в покой е между 60 и 80 удара в минута. Тези числа обикновено нарастват с възрастта и намалят при по-добра физическа подготовка.
Сърдечният ритъм при натоварване
Пулсът е основен показател, че тренировката е ползотворна. За да го измерите, използвайте познатата техника. Е, трябва да спрете за кратко упражненията, няма как. Друг вариант е монитор за сърдечния ритъм - той ще свърши работата, без да се налагат прекъсвания.Докторът ви може да помогне да определите целевия си сърдечен ритъм. Тук ви представяме някои ориентировъчни стойности според възрастта. Долната граница е за средни натоварвания, а горната - за висока интензивност.
- 20 до 29 год.: 98 до 170 удара в минута
- 30 до 39 год.: 93 до 161 удара в минута
- 40 до 49 год.: 88 до 153 удара в минута
- 50 до 59 год.: 83 до 145 удара в минута
- 60 до 69 год.: 78 до 136 удара в минута
- 70 год. +: 75 до 128 удара в минута
Регулиране на нивото на натовареност
Вече сте определили идеалния си сърдечен ритъм за тренировка. Използвайте тази информация, за да поддържате нивата на натовареността. Намалете темпото, ако пулсът става твърде висок. Обратно - ако е нисък, положете повече усилия, за да извлечете максимума от упражненията.Започнете бавно. През първите няколко седмици от тренировките се целете в долните граници на препоръчвания сърдечен ритъм. Постепенно може да увеличите тренировката и да я направите достатъчно ударна за вас.
Източник: healthline.com; Снимка: usnews.com