Мощните антибактериални и лечебни свойства на меда
Златният елексир може да стимулира имунната система, да подмомогне храносмилането и загубата на тегло и дори да облекчи симптомите на настинка. В меда обаче има и мощини антибактериални съставки, които го правят безценен.
Медът е съставен от около 17% вода, а останалата част е два вида захар - фруктоза и глюкоза, и двете от които привличат вода. Медът не се разтваря при стайна температура, което му придава лепкавата текстура. Когато една бактерия, мухъл или гъбички навлязат в тялото, медът ще се задейства, за да изсмуче водата от чуждото тяло, "обезоръжавайки" нашественика. Освен всичко друго медът не се разваля.
Захарта обаче не е единствената съставка, която прави меда антибактериална машина. Пчелите добавят глюкозооксидаза към сместа, която прави меда силно киселинен и практически невъзможен да завъди бактерии.
Медът съдържа също и протеин, наречен пчелен дефензин-1, който е част от имунната система на пчелите и е предназначен да ги предпазва от бактерии, по-специално тези, които причиняват болести. Проучване на молекулярно ниво върху пчелите, проведено през 2010 г., изолира протеина и разкрива, че медът има способността да лекува изгаряния и кожни инфекции, което го прави мощен антибактериален компонент.