Научи повече за... ...червеното цвекло
Публикуван на:
Последна редакция:
1 от 1
Червеното цвекло е изключителен по своите качества зеленчук, който за съжаление често е пренебрегван на българската трапеза. Той е бил познат и използван още от Хипократ, а по късно и от Парацелз за лечение на много заболявания.
Кои са заболяванията, при които червеното цвекло е препоръчително?
Известни са ползите от употребата на зеленчука за детоксикация на организма. Сокът от червено цвекло съдържа холин, който има способността да изчиства от токсини не само черния дроб, но и целия организъм. Премахва от тялото и тежките метали. Това го прави много ефективно при лeчението на заболявания, причинени от токсини.
Пречистващите свойства на цвеклото го правят ценен помощник и в лечението на чернодробни и жлъчни заболявания като хепатит, хранително отравяне, диария или повръщане. Комбинацията между сок от червено цвекло със сок от лайм може да бъде полезна в тези случаи. Друга препоръчителна комбинация е сок от цвекло и моркови. Лекарите обаче предупреждават, че приемът на сокот цвекло трябва да започне в малки дози. В противен случай настъпва бурна дезинтоксикация, придружена от гадене, световъртеж и обща слабост. Препоръчва се първоначално да се приема 50 мл сок от цвекло в комбинация с 250 мл сок от моркови и дозата на сока от цвекло постепенно да се увеличава.
Друга полезна характеристика на червеното цвекло е, че съдържа желязо, което възстановява и активизира червените кръвни телца, отговорни за доставянето на кислород до тъканите и клетките. Медта пък подпомага усвояването на желязото.
Сокът на цвеклото е силен разтворител на неорганични натрупвания на калций, благодарение на съдържащата се в него оксалова киселина. Тези свойства са полезни за страдащите от атеросклероза. Препоръчва се 3-4 пъти на ден да се приема по 1 супена лъжица смес от сок от цвекло и мед в съотношение 1:1.
Освен това редовната консумация на червено цвекло нормализира кръвното налягане – повишава ниското кръвно и понижава високото. Рецептата е същата като при атеросклероза.
Интерес предизвиква активността на червеното цвекло към туморни образувания. Съдържанието на аминокиселината бетаин в цвеклото го прави много полезно при профилактика на рака и при хранене на онкологично болни. Зеленчукът потиска образуването на канцерогенни съединения и защитава срещу рак на дебелото черво, стомаха, мозъка и белите дробове.
Проучване, проведено в Германия, обявява червеното цвекло като най-популярното алтернативно средство за борба с рака, а сокът от червено цвекло неизменно присъства в диетите на раковоболните. Препоръчва се да се приема сок от цвекло до 600 мл. на ден, 10-15 мин. преди хранене в леко затоплено състояние. При това сокът трябва да е леко престоял, за да изчезнат летливите вещества. Лечението се провежда минимум половин година без прекъсване.
Червеното цвекло има свойството да запазва еластичността на кръвоносните съдове, затова е много добро средство за профилактика на разширени вени. В тези случаи се препоръчва редовната консумация на сок. Лечебните свойства се дължат на естествените нитрати, съдържащи се в зеленчука. Те поддържат разширени кръвоносните съдове и това води до по-добро кръвоснабдяване на органите. Магнезият в сока от своя страна не позволява образуването на тромби.
Високото съдържание на флавоноиди подпомага укрепването на стените на капилярите.
Цвеклото съдържа цинк, благодарение на който, при редовна консумация, инсулинът при диабетиците действа по-дълго време.
Понижава нивата на холестерола в кръвта, благодарение на съдържанието на сапонини.
Високото съдържание на йод в цвеклото подпомага терапията при хора със заболявания на щитовидната жлеза.
Не на последно място червеното цвекло е много диетично – в 100 г зеленчук има само 44 калории. То съдържа 88% вода, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли, малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12. Препоръчва се за ускоряване на метаболизма в тялото и изгаряне на мазнините.
Благодарение на високото съдържание на фибри и цеулоза червеното цвекло подпомага перисталтиката на червата, затова редовната консумация облекчава хроничния запек.
Освен всичко друго, цвеклото се препоръчва за при подагра, язвена болест, за подобряване на паметта и съня, при дисменорея и климакс, кто общоукрепващо средство, както и за подсилване на имунитета.