7 билки, които поддържат щитовидната жлеза в топ форма
Разположена в шията, щитовидната жлеза произвежда и секретира хормони - химични вещества, регулиращи и контролиращи различните дейности на клетките и органите.
Вижте по-долу са някои от най-важните дейности, контролирани от щитовидната жлеза:
- регулация на скелетната и сърдечната дейност; - за здрави кости; - транспорт на електролити до мястото, където са необходими; - регулация на растежа и развитието; - контрол над половото влечение; - регулация на менструалния цикъл; - синтез на протеин от клетките; - превръщането на храната в гориво за тялото; - производство на хоромни, регулиращи метаболизма; - регулация на мозъчните функции; - преобразуване на антиоксиданта бета-каротин във витамин А.
С всички тези дейности се налага поддържането на щитовидната жлеза в оптимално здраве, защото твърде много или твърде малко секретирани хормони могат да попречат на работата й. Има някои билки, които поддържат доброто здраве на жлезата. Добре е обаче да се консултирате с лекаря си, преди да започнете употребата им, за да не се окаже, че имат недобро взаимодействие с приеманите от вас медикаменти.
- Ленено семе: освен, че е добро за храносмилателния тракт заради съдържащите се в него фибри, 1 чаена лъжичка ленено семе дневно може да помогне за здравословните функции на щитовидната жлеза.
- Женско биле: приемайте тази билка, ако имате намалена функция на щитовидната жлеза, защото помага да се отървете от умората - един от симптомите на хипотиреоидизъм. Също така за тази билка е известно, че намалява риска от рак на щитовидната жлеза.
- Масло от вечерна иглика: то облекчава предменструалните симптоми, както и тзи при менопауза. Освен това обаче маслото от вечерна иглика е от полза и за хората с намалена функция на щитовидната жлеза. То също така помага в борба с някои от симптомите, свързани с проблема, включително тежка менструация и косопад.
- Джинджифил: не е тайна, че джинджифилът се отразява добре на храносмилането и болките в ставите. Но знаете ли, че е отличен и за щитовидната жлеза? Някои от минералите в него, като например калий, магнезий и цинк, са нужни за правилното функциониране на жлезата.
- Мехурчесто водорасло: то е идеално за хората с хипотиреоидизъм заради високото съдържание на йод - минерал, важен за здравето на щитовидната жлеза. Приемът на това водорасло доставя на жлезата достатъчно количество йод, необходим за правилното й функциониране.
- Коприва: точно както мехурчестото водорасло, и копривата доставя йод на щитовидната жлеза. Приемана под формата на чай, тя регулира хормоните както при хипер, така и при хипофункция на жлезата.
- Ехинацея: освен, че стимулира имунната система, ехинацеята е от полза за хора с повишена функция на щитовидната жлеза. Коренът на билката е известен с това, че има благоприятно въздействие върху жлезата.