Розов шум за по-добър сън
Предишни проучвания показаха, че розовият шум подобрява паметта на юношите. "Искахме да проверим дали помага и при по-старите хора"- казва авторът на изследването д-р Филис Зий, професор по неврология. Старите хора получават по-малко нискочестотен шум и са в по-голям риск от нарушение на паметта.
В проучването на Зий, продължило две нощи, са участвали 13 души над 60 години. И през двете нощи участниците са правили тест на паметта. След това са заспивали със слушалки и електродна шапка на главата, а на сутринта са повтаряли теста.
През една от нощите на участниците със слушалки са пускали кратки серии розов шум през фазата на дълбок сън. Оставяли са малко време между тях, за да предотвратят привикването на мозъка към тях и игнорирането им.
"Звукът е сравнително приятен и напомня прилив на вода" - казва Зий. "Той е достатъчно забележим, за да се възприеме от мозъка, но не твърде дразнещ, за да попречи на съна". Звуците са били регулирани да съвпадат с нискочестотните вълни на дълбокия сън.
След анализиране на съня на участниците, екипът открил ясна зависимост. През нощите с розов шум нискочестотните трептения на участниците са се повишили. На сутринта хората, които са го слушали, се представили три пъти по-добре на теста за памет в сравнение с другата нощ. През нощите без шума паметта не се е подобрила значително.
По-големи и по-дълги проучвания са необходими, за да се докаже дълготрайният ефект на розовия шум. Екипът се надява да направи достъпно устройство, което хората да използват у дома.
Зий казва, че ефективността на розовия шум зависи изцяло от синхрона. "Ефектът тук, поне за паметта, е пряко свързан със способността на звуковия стимул да подобри нискочестотния сън. Доста е свързано с частта на вълната на съня, която е стимулирана от звука".
Ако всичко това ви звучи достатъчно интерено и розово, може да експериментирате една нощ с розов шум (линк от Youtube). Ако пък имате нужда от по-стабилна подкрепа, разгледайте нашите добавки за сън и памет.
Източник: health.com