Хормонът на щастието серотонин
Публикуван на:
Последна редакция:
1 от 1
Серотонин или 5-хидрокситриптамин (5-НТ) неслучайно е наричан "хормон на щастието". Той представлява невротрансмитер, който се синтезира в серотонинергичните неврони на централната нервна система ( 10% от общото му съдържание в организма) и в ентерохромафинните клетки на стомашно-чревния тракт (останалите 90 %).
Серотонинът също се среща в различни гъби и растения, в това число плодове и зеленчуци.
Серотонинът играе важна роля при регулирането на настроението, агресивността, телесната температура, сън,сексуалността и апетита. Освен това той има отношение към стареенето, познавателните процеси и паметта. Ниските нива на серотонин биха могли да са причина за агресивно поведение, клинична депресия, мигрена и различни нервни разстройства.
Подобно на норадреналина, серотонинът е отговорен за предаването на нервните импулси от клетка на клетка. Когато един неврон е във възбудено състояние той произвежда в синапсите си серотонин, който се отделя от клетката и достига до съседната. Тук разположените по мембраната рецептори го поемат и го вкарват в самата клетка, където серотонинът води до образуването на електричен потенциал. Клинични изследвания показват, че мъже в депресивни настроения произвеждат недостатъчни количества серотонин или пък притежават твърде малко клетки, които използват хормона като посредник за предаване на импулси.
Всички средства, които повишават нивата на серотонин имат антидепресивно действие и позитивен ефект върху настроението и съня. Неслучайно стресираните хора посягат към шоколада - съдържащият се в него прекурсор на серотонина Л-триптофан увеличава производството на невротранмитера. От друга страна, слънчевата светлина през лятото блокира разграждането на серотонина, докато през зимата, по време на кратките дни и дългите нощи, той бързо се разгражда. С това се обяснява факта, че депресивните състояния са с по-висока честота в държави с по-малко слънцегреене, напр. в Скандинавието.
Редица съвременни медикаменти са базирани на антидепресивните качества на серотонина. Най-новите лекарства за терапия на депресията се наричат Инхибитори на обратния захват на серотонина. Те повишават концентрацията му (и концентрацията на норадреналина) в междуклетъчното пространство - такива са например лекарствата флуксетин и серопрам.
Междинно съединение в биосинтезата на невротрансмитера серотонин е и 5-хидрокситриптофан ( 5-HTP), известен също като окситриптан. Допълнителното внясяне на 5-HTP в организма води до повишаване на серотониновите нива и подобряване на настроението и депресивните симптоми. 5-HTP се предлага на пазара като хранителна добавка с ефекти на антидепресант, потискане на апетита и средство за подобряване на съня. Няколко двойно-сляпо плацебо контролирани клинични проучвания са показали ефективността на 5-HTP за лечение на депресия.