Най-честите причини за косопад при жените
Вижте 9 често срещани причини за косопад при жените.
1. Прекомерна употреба на топлинни прибори. Ако често използвате уреди като маша, преса за коса, сешоар и дори продукти като гелове, лакове и тупирате косата си, това може да увреди косъма и да възпрепятства растежа му. Плътно стегнатите конски опашки, агресивно сресване и дори често боядисване също могат да са сред виновниците за слаба коса и косопад.
2. Синдром на поликистозните яйчници. При това състояние мъжките хормони (или андрогени) се секретират в излишък в организма, образувайки малки торбички (кисти) с течност в яйчниците. Това се дължи на хормонален дисбаланс в тялото и се отразява отрицателно на растежа на косата, макар че може да забележите по-засилен растеж на космите по тялото.
3. Анемия. Един от най-разпространените виднове анемия е желязодефицитният, дължащ се на нисък прием на желязо в хранителния режим. Много жени страдат от това състояние поради тежка менструация или твърде ниски нива на фолиева киселина в тялото. Това води до по-ниско производство на хемоглобин, а това означава по-малко кислород, пренасян до органите. Когато до космените фоликули не достига достатъчно кислород, косата е по-крехка, чупи се и пада по-лесно.
4. Менопауза. Много промени настъпват в тялото на жената, когато тя влезе в менопауза, като един от резултатите може да е и косопад. Това е така, защото нивата на хормона естроген в тялото са ниски, а това може да резултира в суха и слаба коса и косопад.
5. След раждане. Много жени страдат след раждането на бебето си. Това е така, защото по време на бременността има пик в хормона естроген, така че в повечето случаи бременните забелязват заздравяване на косата си. Но след като бебето се роди, хормони се връщат към нормалната си фаза,а това да доведе до косопад. Но това в повечето случаи е временна фаза и растежът на косата се връща към нормалното след няколко седмици.
6. Дефицит на протеин. Нашата коса е съставена от протеин, наречен кератин. Когато ние не ядем богати на протеини храни, той се изчерпва от тялото ни и това прави косата чуплива.
7. Медикаменти. Някои лекарства могат да имат странични ефекти като косопад. Хормоналните лекарства и химиотерапия при онкоболни също могат да доведат до загуба на коса.
8. Рязко отслабване. Свирепите диети и бързата загуба на тегло могат да се отразят неблагоприятно на растежа на косата. Това е така, защото обикновено тези диети лишават тялото от основни хранителни вещества, а това няма как да не се отрази на растежа на косата.
9. Автоимунни заболявания, диабет. Заболявания от автоимунен характер, като например такива на щитовидната жлеза, се отразяват силно върху здравето на косата. Тази малка жлеза с форма на пеперуда се намира в предната част на шията и е отговорна за секретирането на хормоните трийодтиронин и тироксин, необходими за правилния растеж и развитие на тялото ни. Когато един човек страда от хипотиреодизъм (намалена функция на жлезата) или хипертиреоидизъм (повишена функция), има излишък или ниска секреция на тези хормони, които могат да доведат до проблеми, ако не се лекуват навреме. Загубата на коса е едно от усложненията, дължащи се на различните промени, които протичат в тялото. При автоимунно заболяване, тялото ни създава антитела срещу собствените си клетки и тъкани. При болести като диабет и псориазис също може да се стигне до косопад.