Умората може да е знак за по-сериозни заболявания
1. Синдром на хроничната умора. Умората, която се причинява от този синдром, не е предизвикана от конкретни обстоятелства. Хората, страдащи от него, са с рязко намалена работоспособност, а е възможно сред симптомите да се проявят и повишена температура, гърлобол, главоболие, повишена раздразнителост, депресивни състояния и т.н.
2. Хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза). Щитовидната жлеза е малък орган с форма на пеперуда, разположен в шията. Тя контролира метаболизма, а намалена нейна функция води до понижени нива на енергия и мудност. Други симптоми на това заболяване са напълняване или трудност при отслабване, суха кожа, запек, оредяваща коса и чупливи нокти.
3. Анемия. Дефицитът на желязо в организма е сред най-честите причини за умора. Други симптоми на желязодефицитната анемия са замайване (най-вече при изправяне), недостиг на въздух, ускорена сърдечна дейност, болка в гърдите, бледа кожа, главоболие, проблеми с паметта, студени крайници и други. Ако анемията е лека, симптомите често остават незабелязани, но с повишения дефицит на желязо се влошават симптомите.
4. Диабет. Прекалено високите или ниските нива на кръвната захар могат да предизвикат лесна уморяемост, затова хората в риск и диабетиците трябва да следят с повишено внимание своята захар. Освен постоянната умора, диабетът може да предизвика симптоми като силна жажда, често уриниране и колебания в теглото.
5. Белодробни или сърдечни проблеми. Умора или недостиг на въздух може да е признак за евентуално сърдечно заболяване. Ако работоспособността на сърцето е намалена, до тъканите и мускулите достига по-малко кръв. Това кара хората да се чувстват изтощени след обикновени дейности като изкачване на стълби или почистване вкъщи.
Болести на белия дроб, особено ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест), също могат да са причина за недостиг на въздух и умора. Други симптоми са стягане в гърдите, постоянна кашлица, кихане и чести настинки или грип.