Водораслите - ценен съюзник срещу много болести
Има три основни вида водорасли въз основа на техните пигменти и оцветяване; зелени водорасли (Chlorophyta), кафяви водорасли (Phaeophyta), и червени водорасли (Rhodophyta). Водораслите са популярно ястие в много страни, а сред първенците е Япония, където водораслите влизат в състава на прочутото суши.
Освен че добавят отличен вкус на ястията, морските водорасли осигуряват на организма редица ползи за здравето, тъй като са богати на хранителни вещества. В тях се съдържат калий, калций, магнезий, желязо и йод, както и витамин А, B и C, фибри, алфа-линоленова киселина и сеуги. Водораслите са богати на фитонутриенти, като сулфатни полизахариди и лигнани, за които се знае, че имат значителни противовъзпалителни, противовирусни и противоракови свойства.
Ето някои ползи за здравето от морските водорасли:
1. Превенция на рак. Наличието на лигнани във водораслите може да помогне за намаляване на риска от рак на гърдата. Лигнаните потискат растежа на туморите. В допълнение към тях водораслите са много добър източник на фолиева киселина. Проучвания показват, че високият прием на фолиева киселина се свързва със значително намален риск от рак на дебелото черво.
2. Предотвратяване на сърдечносъдови заболявания. Водораслите са добър източник на магнезий и фолиева киселина, които намаляват високото кръвно налягане, понижавайки риска от сърдечносъдови заболявания.
3. Способстват за намаляване на възпалението. Водораслите съдържат полизахарид, наречен фукоидан, за който има данни, че намалява възпалението в организма. Това може да допринесе за првенция и облекчаване на множество заболявания като астма, артрит, цьолиакия и депресия.
4. Подпомагат отслабването. Водораслите не съдържат мазнини и са с ниско съдържание на калории (по-малко от 20 калории на порция). Съдържанието на фибри в тях също може да ви помогне да се чувствате сити по-бързо и по този начин да ви предпази от преяждане.
5. Регулират кръвната захар. Благодарение на високото си съдържание на фибри, водораслите също могат да помогнат за забавяне на храносмилането, предотвратявайки колебанията на кръвната захар след хранене.
6. За облекчаване на стреса. Пантотеновата киселина и рибофлавинът, откривани във водораслите, помагат за поддържането на здравето на надбъбречните жлези, което е в подкрепа на тялото да управлява стреса по-ефективно.
7. За поддържане на функцията на щитовидната жлеза. Водораслите са чудесен източник на йод, който тялото не произвежда естествено. Йодът е от съществено значение за нормалното регулиране на функцията на щитовидната жлеза. Без йод хормоните на щитовидната жлеза не могат да бъдат синтезирани правилно, а това засяга метаболизма и физиологични функции.
8. За предотвратяване на вродени дефекти. Както вече споменахме, водораслите са с високо съдържание на фолиева киселина, която е свързана с превенцията на вродени дефекти като спина бифида.
9. Регулират естрогена. Изследванията показват, че консумацията на морски водорасли може да помогне за регулирането на естроген и естрадиол - два хормона, отговорни за правилното развитие на здрави полови органи.
10. За поддържане на здрави кости. Водораслите съдържат големи количества калций, който е необходим за укрепване на костите и намаляване на риска от остеопороза.