10 храни, които помагат срещу хипотиреоидизъм
Щитовидната жлеза има форма на пеперуда и се намира в шията. Тя регулира почти всички метаболитни процеси. Щитовидните хормони въздействат на мозъчната функция, женския хормонален баланс, плодовитостта, телесната температура, сърдечносъдовата система, а също и на други хормони, включително инсулин, кортизол, естроген, прогестерон и тестостерон.
Първичен хипотиреоидизъм настъпва, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони. Тиреоидит на Хашимото е най-честата причина за хипотиреоидизъм, като над 90% от случаите се дължат на него.
Наложително е лекарят да назначи според състоянието на пациента заместително лечение със синтетичен тиреоиден хормон. Има също и някои храни, които естествено увеличават секрецията на щитовидни хормони и се препоръчват на хора с хипотиреоидизъм, вижте кои са те:
1. Кокосово масло. То подпомага енергията и повишава метаболизма, ускорявайки загубата на тегло. Растителните мазнини в него подпомагат и щитовидните хормони.
2. Бразилски орехи. Само 5 бразилски ореха ви осигуряват дневната препоръчителна доза селен, който е важен антиоксидант и е от съществено значение за щитовидните хормони Т3 и T4. Освен това селенът намалява възпалението, типично за Хашимото.
3. Куркума. Тази типично индийска подправка има невероятни лечебни свойства: тя лекува хроничното възпаление, потиска раковите тумори и помага за детоксикация на черния дроб. А здрав черен дроб е от решаващо значение за функциите на хормоните на щитовидната жлеза
4. Дива сьомга (и други студеноводни мазни риби). Риби като сардина и сьомга са пълни с ценни омега-3 мастни киселини и протеин, необходим за транспортиране на хормоните на щитовидната жлеза към всички ваши клетки. Киселините пък потушават възпалението, придружаващо Хашимото.
5. Морски зеленчуци. Храни като келп, уакаме, нори и други морски водорасли са някои от най-добрите източници на ценни минерали. От тях зависи ензимната реакция в организма. Морските зеленчуци също са източници на йод, който може да бъде фактор, допринасящ за хипотиреоидизъм.
6. Масло от ферментирал черен дроб на треска. Тази суперхрана предлага полезни мастни киселини и витамин D на организма. Недостиг на този витамин е изключително замесен в автоимунни заболявания, каквото е Хашимото, например.
7. Пробиотични храни. Знаете ли, че 20 на сто от функцията на щитовидната жлеза зависи от достатъчно количество полезни бактерии в червата? Ето защо имате нужда от ежедневна доза пробиотични храни, като например кисело мляко и кисело зеле.
8. Цвекло. Както вече споменахме, прочистването на черния дроб е много важно и за щитовидната жлеза. Затова хората с хипофункция е добре да консумират цвекло за един добре функциониращ черен дроб и правилна секреция на щитовидни хормони. Цвеклото е богат източник на бетаин, който укрепва и защитава клетките на черния дроб и жлъчните пътища.
9. Черен дроб. Говорейки на черния дроб, знаете ли, че животинският черен дроб е щитовидна суперхрана? Той е с високо съдържание на витамини D, A, B витамини, желязо, цинк и протеини, всички от които са от решаващо значение за доброто функциониране на щитовидната жлеза. Ако сте гнуслив, можете да приемате хапчета с извлек от черен дроб.
10. Стриди. Те са изключително богати на цинк, необходим за имунното здраве. Без наличието на цинк щитовидната жлеза не може да се трансформира неактивния хормон Т4 в активния хормон Т3. Стридите са добър източник на витамин D, за който вече знаем, че е от решаващо значение за функцията на щитовидната жлеза и за здравето на имунната система.