Омазненият черен дроб - как да му помогнем?
До този проблем може да се стигне от прекалено висока консумация на алкохол. Бременните жени също могат да страдат от затлъстяване на черния дроб, но това се счита за рядко явление.
Има 2 вида мастен черен дроб - алкохолно чернодробно заболяване или неалкохолен мастен черен дроб. Всеки един от тях се причинява от различни фактори, а също така те са склонни да идват с различни симптоми.
Възможно е мастният черен дроб да се промени естествено, например чрез подходящи хранителни навици.
Алкохолно чернодробно заболяване, както подсказва името, е предизвикано от прекомерна консумация на алкохол. В действителност това е нещо, което може да се развие дори и след кратък период на много пиене. Според експертите генетиката може да играе роля в развитието на това заболяване. Има някои неща, които могат да увеличат рисковете, като например затлъстяване, хепатит С и прекомерно натрупване на желязо в организма.
От друга страна неалкохолният мастен черен дроб се дължи на фактори, различни от прекомерна консумация на алкохол. Някои рискови фактори за състоянието включват затлъстяване, диабет и високи нива на холестерол. недохранването, бързата загуба на тегло и автоимунните заболявания също са рискови фактори.
Възможно е да имате затлъстяване на черния дроб и все още да не знаете за това, защото обикновено в по-ранните етапи протича безсимптомно. Все пак с течение на времето може да се появят гадене, слабост, умора и загуба на тегло и апетит.
Ето някои препоръки за заболяването, с които да го овладеете:
1. Стойте далеч от рафинирани въглехидрати. Най-добрите източници на енергия, които трябва да се включите в диетата си, са картофи, бобови култури, царевица и див ориз.
2. Премахнете рафинираната захар. Консумацията на храни и напитки, съдържащи рафинирана захар, е лоша за вас, ако имате затлъстяване на черния дроб. Премахване на рафинирана захар може да помогне също за контрол над инсулиновата резистентност и затлъстяването.
3. Увеличете приема на храни, които са с високо съдържание на фибри. Плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и ядки са добри източници на фибри. Те могат да ви помогнат да регулирате нивата на кръвната захар и холестерола.
4. Избирайте здравословни форми на мазнини, като например риба, ядки, семена, авокадо, маслини.
5. Избягвайте лоши мазнини, като например маргарин и други изкуствени продукти.