4 женски здравословни въпроса


Всички имаме тревоги. Понякога за работа, понякога за пари, понякога за нищо определено. Но когато става въпрос за здраве, жените имат специфични проблеми и нужди. Трябва да им се обръща внимание, и то навреме.
Възможни са десетки, стотици различни проблеми, типични само за жените. Тук ви представяме четири от най-известните. Направете първата крачка към по-добро здраве, като се информирате.
1. Рак на маточната шийка
Всяка година около 12 000 жени в САЩ получават тежка диагноза - рак на на маточната шийка. ПАП тестът, известен още като цитонамазка, е изследването, с което ранно се открива това заболяване. Този тест е основна част от гинекологичния преглед.При изследването внимателно се отделят клетки от маточната шийка и се проверяват за аномалии. Според Американския раков институт редовната цитонамазка драстично намаля разпространението и смъртността от рак на маточната шийка - може би дори до 80 процента. ПАП тестът може да е особено важен за откриването заболявания при жени над 30 години.
Ракът на маточната шийка се причинява от човешки папиломен вирус (HPV), който се предава по полов път. Освен цитонамазка, може да се подложите и на HPV тест. Той проверява за високо рисковите типове HPV, които най-често водят до рак. Тестът може да се направи заедно с цитонамазка.
2. Рак на гърдата
След този на кожата, ракът на гърдата е най-срещаният вид при жените. Той засяга една на всеки осем жени и един на всеки хиляда мъже.Изследванията на гърдите, включително клиничните изследвания и мамографиите, са изключително важни. Те помагат за следене на промени в тялото и ранно откриване на рак. Запознават момичетата и жените с това кое е "нормално" за гърдите им. Ранното окриване на рака ще помогне да се намали развитието му и да се олекоти лечението.
Ако сте над 40, трябва редовно да ходите на мамография. Но е важно за жените от всякакви възрасти да са осведомени за вида и здравето на гърдите си. Говорете с лекаря си за конкретни препоръки за превенция и лечение на рак.
3. Болести, предавани по полов път
Болестите, предавани по полов път (БПП) не са уникални за жените, но някои от тях засягат по-силно нежния пол. Възможно е да има и сериозни последствия, специфични за жената. Едно от предизвикателствата е, че много от заболяванията не показват симптоми. Други имат, но лесно можеш да ги объркаш със състояния като силно менструално кървене или кървене между менструалните цикли. Например, тези два проблема са симптоми за хламидия и гонорея.Изисква се посещение при лекар или в клиника, за да се получи точна диагноза и подходящо лечение. Ако се оставят "без надзор", хламидията и гонореята може да доведат до тазова възпалителна болест. Тя причинява хронична тазова болка, извънматочна бременност, дори безплодие.
Разговорите за БПП с вашия лекар не бива да ви притесняват. Сексуално активните жени под 25 години или жените с много партньори трябва да правят годишни тестове за хламидия и гонорея. Ако сте бременни, попитайте доктора си за БПП тестове още в първите седмици. Те трябва да включват също тест за ХИВ и хепатит Б.
4. Методи за контрол на раждаемостта
Протекцията и контролът на раждаемостта не са само женски отговорности, но най-разпространените опции са предназначени за тях. Около 87 процента от жените в САЩ между 15 и 44 години са сексуално активни. От тях 99 процента са използвали контрацепция поне веднъж. Но докато при повечето случаи мъжът е използвал кондом, само 15 процента от сексуално активните жени разчитат единствено на презервативи. За много жени контрацептивни методи като хормонални хапчета и вътрематочни устройства са най-ефективните методи да се контролира дали, кога и как да имат деца.С толкова налични опции може и да е трудно да изберете как да контролирате раждаемостта. В най-добрия случай перфектният метод е този, който работи за вас и начина ви на живот. Не забравяйте да обсъдите възможностите и с гинеколога си.
Разгледайте нашите хранителни добавки за женско здраве.
Източник: healthline.com; Снимка: turner.com