Как цинкът помага на здравето ни?
Цинкът е важен минерал за синтеза на протеини и помага за регулиране на производството на клетките в имунната система на човешкото тяло. Цинкът се съдържа главно в най-силните мускули на тялото, като в особено високи концентрации се среща в белите и червените кръвни клетки, очната ретина, кожата, черния дроб, бъбреците, костите и панкреаса. Спермата и простатна жлеза при мъжете също съдържат значителни количества цинк.
В човешкото тяло има повече от 300 различни ензима, които изискват цинк, за да функционират нормално. Изследователите смятат, че 3000 протеини от приблизително 100 000 в организма се състоят предимно от цинк.
Средностатистическият човек съдържа два до три грама цинк във всеки момент. Има органи, които секретират цинк, като слюнчените жлези, простатната жлеза и панкреаса. Дори клетки, участващи в активността на имунната система, също секретират цинк.
Някои от симптомите за дефицит на цинк са:
- забавяне на растежа; - ниско кръвно налягане; - забавяне на растежа на костите; - загуба на апетит; -загуба на мирис и вкус; - депресия; - груба/ бледа кожа; - отслабване; - диария; - косопад; - умора; - бели петна по ноктите.
Важни източници на цинк:
Най-важният източник на цинк е месото. Среща се и в други продукти като стриди, ряпа, грах, овес, фъстъци, бадеми, пълнозърнести, тиквени семки, корен от джинджифил и орехови ядки.