Биотин - защо е необходим за здравето ни?
Освен това биотинът е важен за здравето на косата, кожата и ноктите. Той е известен още и като В7 и не се съхранява в тялото. Дефицит на биотин се среща сравнително рядко, но въпреки това някои хора, като например бременни жени, може да го изпитат в леки форми.
Вижте 7 причини защо биотинът е важен за здравето ни...
1. Играе ключова роля в макронутриентния метаболизъм. Биотинът е важен за производството на енергия. Той подкрепя редица ензими, участващи в метаболизма на въглехидрати, мазнини и протеини.
2. Може да помогне при чупливи нокти. Чупливите нокти са често срещано състояние, което се смята, че засяга около 20% от населението на света. Биотин може да помогне при този проблем, подсилвайки и заздравявайки ноктите.
3. Добър е за косата. Биотинът често е свързван с по-добрия растеж на косата и заздравяването й. Недостиг на този витамин може да доведе до загуба на коса, затова често се препоръчва като добавка на хората, страдащи от това.
4. Играе роля по време на бременност и кърмене. Биотинът е важен по време на бременност и кърмене. Тези периоди от живота са свързани с повишени нужди от този витамин. Около 50% от бременните жени могат да развият лек дефицит на биотин. Проучвания при животни са установили, че недостиг на този витамин по време на бременност може да причини вродени дефекти.
5. Може да понижи кръвната захар при диабетици. Диабет тип 2 е метаболитно заболяване, характеризиращо се с високи нива на кръвната захар и нарушена инсулинова функция. Изследователите са проучили как биотиновите добавки влияят върху нивото на кръвната захар при диабет тип 2. Някои данни сочат, че концентрацията на биотин в кръвта може да бъде по-ниска при хора с диабет в сравнение със здрави индивиди.
6. Може да повлияе добре на кожата. Макар ролята на биотина в здравето на кожата да не е напълно обяснена, е известно, че дефицит може да доведе до червенини и кожни обриви. Някои изследвания показват, че дефицитът на биотин може понякога да причини заболяване на кожата, наречен себореен дерматит.
7. Влияе при множествена склероза. Множествената склероза е автоимунно заболяване. При нея защитната обвивка на нервните влакна в мозъка, гръбначния мозък и очите е повредена или унищожена. Тази защитна обвивка се нарича миелин и биотинът се счита за важен фактор в нейното производство. Въпреки че са нужни още изследвания в тази насока, биотинът дава обещаващи резултати за лечението на множествената склероза, засягаща централната нервна система.
Биотинът се намира в голямо разнообразие от храни, което обяснява защо дефицитът му е сравнително рядък. Някои от добрите източници са органни меса като черен дроб и бъбреци, мая, жълтък, сирене, бобови растения като соя и фъстъци, гъби, карфиол и листни зеленчуци.