Как да превърнем стреса си в продуктивност?


Проучвания на експерти от Харвард показват, че стресът, който изпитваме, може да бъде използван в положителна насока и превърнат в продуктивност.
Ето няколко съвета как да извлечете максималните ползи от него, като същевременно намалите вредите, които той причинява на тялото и духа
Променете нагласата си
Първата стъпка за справяне със стреса е да го разпознаете - след това можете да решите какво да правите с него.Трябва да направите много важно решение: дали ще го приемете като нещо ограничаващо или напротив, като стимул.
Според Шон Ачър, експерт по позитивна психология, функционирането на мозъка се подобрява, когато гледаме позитивно на предизвикателствата. Ако сте с оптимистична нагласа, мозъчната дейност се усилва, което води до по-бърза мисъл и по-добра продуктивност.
Може да постигнете това като тренирате мисленето си да разпознава стреса като неизменна част от успеха, а не като някаква заплаха. Подобно е на тренирането във фитнеса - почти никой не харесва умората и изпотяването, но те са неизбежни.
Използвайте стреса
Предназначението на стреса не е да ни убива или наранява. Всъщност, преди хилядолетия той ни е служил като много мощен инструмент за оцеляване.Тази малка стъпка - да погледнем на стреса като стимул на продуктивността, може да направи цялата разлика. Според проучвания хората, които съумеят да направят това, подобряват представянето си в различни области. Този нов поглед върху стреса може дори да помогне на тези, които имат проблем с говоренето пред публика
Всеки има нужда от някого до себе си
В статията си "Да превърнем стреса в предимство" Ами Гало пише, че е изключително важно да работим за подобряване на отношенията си с другите, когато не сме напрегнати и се чувстваме спокойни. По този начин, когато сме под стрес, ще има хора, които да ни изслушат и на които да разчитаме.Фокусирайте се само върху това, което можете да контролирате
Има безброй неща, които са извън контрола ви всеки ден, независимо от усилията, които полагате. Затова игнорирайте това, което не зависи от вас.В книгата си "Предимството на щастието" Шон Ачър представя упражнението "Експериментът с острова". Напишете върху лист източниците си на стрес и ги поставете в два кръга (ще ги наречем острови). Нека първият остров съдържа всички неща, които зависят от вас.
Във втория напишете нещата, над които нямате контрол. Игнорирайте всичко от втория кръг и изберете една конкретна дейност от първия, с която можете да се заемете. Това ще спомогне за избягването на излишен стрес и ще ви придвижи по-бързо към целите ви.
Източник: medium.com