Какво казва цветът на урината за здравето ни?
Важно е да се отбележи, че нормалният цвят на урината е жълт и този цвят се дължи на жълт пигмент, наречен урохром, получаван в резултат от разрушаването на хемоглобина. Трябва да се посочи обаче, че цветът на урината може да варира от бледожълт до наситен, в зависимост от количеството на поети течности. Колкото повече течности пиете, толкова по-светла ще бъде урината.
Ако урината е с необичаен цвят, има голям шанс промяната да се дължи на безобидни фактори, но също може да бъде признак на заболяване и разстройство в организма.
Вижте какво би могла да "разкаже" урината за вашето здраве:
1. Безцветна бистра урина. Това може да означава, че пиете много вода и дори може да намалите малко количеството. Безцветната урина обаче може да бъде също и признак на диабет. Ако имате симптоми на диабет, като например повишена жажда и често уриниране, тогава вие трябва незабавно да се консултирате с вашия лекар.
2. Бледожълта урина. Това означава нормално хидратиран организъм и адекватен прием на вода.
3. Тъмножълта урина. Този цвят урина също е нормален, но е индикация за дехидратация. Обмислете да започнете да пиете малко повече вода. Повишена консумация на витамини, като например витамин B или рибофлавин, може да доведе до такъв цвят на урината.
4. Кехлибарена на цвят урина. Твърде тъмна или много концентрирана урина е сигнал за тежка дехидратация. Това също може да бъде показател за висока консумация на лаксативи или хранителни добавки, които съдържат витамин В комплекс.
5. Оранжева урина. Тя може да се дължи на прекомерна консумация на бета каротин - жълто-оранжев пигмент, съдържащ се в морковите и сладките картофи. Това е по-характерно при кърмачета и малки деца, на които са давани прекалено много от тези видове зеленчуци по време на отбиването. Някои лекарства също могат да придадат на урината цвят на портокал. Други причини могат да бъдат дехидратация или прекомерен прием на някои хранителни оцветители. В някои случаи оранжевата урина може да означава проблем с черния дроб или жлъчните пътища.
6. Розова или червена урина. Розова или червена урина може да бъде причинена от прекомерна консумация на определени храни като цвекло, ревен или хранителни оцветители. Червеният цвят може да бъде и признак на заболяване на бъбреците, тумори, или инфекция на пикочните пътища.
7. Синя/зелена урина. Синя или зелена урина се среща изключително рядко и не значи веднага, че страдате от сериозно заболяване. Повишената консумация на определени храни като аспержи и някои хранителни оцветители може да направи урината синя или зелена. Въпреки това зелената урина може да бъде причинена от някои бактерии в пикочните пътища. Синята пък може да се дължи на рядко генетично заболяване, известно като хиперкалцемия.
8. Мътна и пенеста урина. Мътна и пенеща се урина може да означава излишък на протеин в хранителния режим. Ако този вид урина е постоянна, тя може да бъде признак на заболяване на бъбреците. Инфекции на пикочните пътища също могат да причинят мътна урина.