Кардамонът може да успокои и най-чувствителния стомах и действа противостареещо
Кардамон се култивира само в няколко места по света, сред които Шри Ланка, Китай, Лаос, Непал, Виетнам, Индия и Гватемала. Като член на семейството на джинджифила, кардамонът има големи месести коренни структури, известни като коренища. Семената на растението пък съдържат различни важни минерали като калций, сяра и фосфор. Те имат етерично масло, съставено от оцетна и мравчена киселина. Това етерично масло, което съставлява около 5 на сто от масата на семената на кардамона, има ароматни и лечебни свойства и е нещото, което прави кардамонът толкова ценен.
Вижте защо да включите кардамон в менюто си...
1. Помага при лош дъх. Кардамонът е едно от най-ефективните средства срещу лош дъх в устата. Кардамонът дори се използва в някои дъвки заради своята ефективност в това отношение.
2. В полза при заболявания на зъбите и венците. Растението се използва широко в Южна Азия в битката срещу кариеси и устни заболявания. Кардамонът може да се използва, за успокояване на болки в гърлото и облекчаване на пресипналост на гласа.
3. За по-добро храносмилане. Летливото масло в кардамона доказано успокоява стомаха и червата, което го прави идеално решение за храносмилателни проблеми като запек, дизентерия, и лошо храносмилане. Кардамонът може да се използва и като аромат за насърчаване на апетита, а също така помага при газове и киселини в стомаха. Като цяло кардамонът облекчава и най-разстроения стомах.
4. При проблеми с пикочните пътища. Азиатците използват кардамона като средство за облекчаване при жлъчни и бъбречни камъни. Той е и диуретик, успокоява проблеми като нефрит, парене или болезнено уриниране и чести позиви за уриниране.
5. Помага при депресия и ароматерапия. Масло от кардамон може да се добавя към вани и като форма на ароматерапия, срещу депресията и стреса. При подобни състояния помага и чай от билката.
6. Полезен за превенция на рак. Кардамонът съдържа IC3 (индол-3-карбинол) и DIM (дииндолиметан). Тези фитохимикали са добре известни с противораковите си свойства. Ранни изследвания показват, че редовната консумация на кардамон може да помогне с предотвратяването на някои форми на рак.
7. Действа противостареещо. Кардамонът съдържа изобилие от антиоксиданти, които защитават организма от стареене и стрес. Той е полезен в битката с вредните свободни радикали, които състаряват организма.