Тиреоидит на Хашимото - тихата болест
Хашимото носи името на японския хирург Хакару Хашимото, който го открива през 1912 г. При това автоимунно заболяване имунните клетки атакуват здравите тъкани, вместо да ги защитават. При Хашимото имунни клетки погрешно атакуват здравата щитовидната тъкан, което води до възпаление на органа. Автоимунните заболявания засягат много по-често жените, отколкото мъжете, като представителките на нежния пол е 7 пъти по-вероятно да развият заболяване на щитовидната жлеза.
Когато щитовидната жлеза бива атакувана от неправилното функциониране на имунните клетки, се уврежда способността на щитовидната жлеза да произвежда тироидни хирмони. Това може да доведе до хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза). Тиреоидитът на Хашимото е най-честата причина за хипотиреоидизъм, но при това заболяване може да има и фази на повишена функция на жлезата (хипертиреоидизъм), редуващи се отново с хипотиреоидизъм. Ако при Хашимото щитовидната жлеза се увреди до степен, в която вече не може да произвежда достатъчно хормони за правилното функциониране на тялото, се развива траен хипотиреоидизъм.
Но хипотиреоидизмът не е единственото усложнение, свързано с тиреоидит на Хашимото. При някои хора разстройството причинява на щитовидната жлеза възпаление и уголемяване и се стига до състояние, известно като гуша.
Задължително е при хора с каквото и да е щитовидно заболяване да бъдат насочени от лекар към правилното за тях лечение, защото този малък орган, разположен в предната част на шията, е отговорен за много важни функции, сред които и обмяната на веществата.
В началото на заболяването е възможно да не изпитвате никакви симптоми, но с течение на времето да забележите някои промени в организма си.
- Симптоми на Хашимото, свързани с хипотиреоидизъм:
- умора; - качване на тегло; - повишена чувствителност към студ; - затруднена концентрация; - суха кожа, нокти и коса; - запек; - сънливост; - мускулни болки.
- Симптоми на Хашимото, свързани с гуша (струма): Основният признак на гуша е видима подутина в предната част на шията си. Отначало издутината може да е безболезнена, но ако не се лекува, може да окаже натиск, а в по-напредналите стадии пречи на правилното дишане и преглъщане.
Лекарите все още не могат да разберат защо имунната система, която би трябвало да защитава организма от вредните вируси и бактерии, понякога се обръща срещу здравите тъкани на тялото. Установени са обаче някои фактори, които могат да ви направят по-податливи на това заболяване, като например болест на Адисон, ревматоиден артрит, диабет тип 1 или друго автоимунно заболяване. Стресът също влияе силно на тироидните заболявания.