Защо желязото е толкова важно за човешкото здраве?


Около две трети от желязо в организма се намират в хемоглобина. Други здравни ползи от желязото са намаляването на различните видове анемия, кашлица и т.н.
Човешкото тяло е в състояние да запази до 25% от желязото за бъдеща употреба, особено в случаите на недостатъчен прием на храна. Това е резервен план за намаляване на въздействието на анемията, ако приемът на желязо изведнъж се окаже недостатъчен.
В тялото около 70% от желязото се намира в хемоглобин и миоглобин. Хемоглобинът е основният преносител на кислород от белите дробове до тъканите на тялото, докато миоглобинът е в мускулните клетки и отговаря за приемане, съхранение, транспортиране и освобождаване на кислород в тези клетки. Недостигът на желязо често може да доведе до тежка уморяемост, слабост и засяга по-често жените и децата.
Желязото се намира и във вегетариански, и в невегетариански храни. Сред растителните източници са бобовите растения, като например леща, соя, пълнозърнести храни, зеленолистни зеленчуци (спанак, зеле, броколи). При по-сериозни случаи на анемия лекарите предписват добавки, съдържащи желязо.
А защо желязото е толкова важно:
1. За образуване на хемоглобин, който транспортира кислород до клетките. 2. Желязото е жизненоважен елемент за мускулното здраве, като слабостта е един от най-честите признаци на анемия. 3. За мозъчната функция. 4. За регулиране на телесната температура. 5. Полезно е при лечение на заболяване, наречено желязодефицитна анемия, която е най-честият хранителен дефицит на планетата. 6. При хронични заболявания, като например бъбречна недостатъчност. 7. Ползите за здравето от желязото също включват премахването на необяснима или хронична умора, която може да се появи при мъже, така и жени. 8. За имунната система, тъй като желязото играе ключова роля в укрепването на имунитета, правейки тялото по-силно срещу срещу редица болести и инфекции. 9. Срещу безсъние: желязото подобрява навиците и качеството на съня чрез регулиране на циркадните ритми на хората.