Защо жените са по-застрашени от остеопороза?


Статистиката показва, че една на всеки две жени на възраст над 50 години ще има фрактура, свързана с остеопороза, в сравнение с мъжете - един от осем. При възникване на остеопороза костите стават слаби и чупливи поради загубата на костна плътност. Въпреки това процентът на загуба на костна маса е различна за мъжете и жените.
Ето някои фактори, които правят жените по-склонни към остеопороза, отколкото мъжете:
1. Мъжете не изпитват хормонални промени, както дамите. Приблизително 5-7 години след менопаузата жените изпитват хормонални промени, като например намалени нива на естроген, което може да доведе до бърза загуба на костна плътност. Тъй като при мъжете липсват такива хормонални промени, те не губят костна плътност толкова бързо, колкото жените.
2. Мъжете имат по-големи и по-плътни кости, отколкото слабия пол. Друг фактор, който прави жените по-податливи на остеопороза, е костната маса. Мъжете са известни, че имат по-големи и по-плътни кости, което означава, че е необходимо повече време, за да се понижи плътността им.
3. Мъжете имат по-голяма пикова костна маса в сравнение с жените. Повечето мъже достигат по-голяма пикова костна маса в сравнение с жените. Наличието на висока пикова костна маса в началото на живота, намалява риска от остеопороза и затова силният пол не е така застрашен от костното заболяване.