10 от най-важните витамини за женското здраве (2 част)
1. Витамин B9. Известен също като фолиева киселина, той е от съществено значение за всяка жена, тъй като помага за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане, Алцхаймер, депресия, рак и загуба на паметта. В9 подобрява здравето на мозъка и клетъчните функции и подобрява плодовитостта и развитието на плода по време на бременност. Дефицитът на витамин B9 при бременни жени може да доведе до дефекти на невралната тръба на бебето, като спина бифида. Храни, богати на витамин B9, са тъмни зеленолистни зеленчуци, портокалов сок, аспержи, пъпеши, ягоди, обогатени зърнени храни, бобови растения, хранителна мая и яйца.
2. Витамин D. Витамин D е мастноразтворим витамин, който насърчава усвояването на калций, играещ ключова роля в поддържането на здрави кости. Витамин D намалява риска от множествена склероза, ревматоиден артрит и различни видове рак. Той също може да помогне за намаляване на предменструалния синдром. Недостигът на този витамин може да отслаби костите и да допринесе за остеопороза. Кратко ежедневно излагане на слънчева светлина може да даде тялото необходимата доза витамин D. За повечето хора със светла кожа излагане от 10 до 15 минути е достатъчно, за да се произведе достатъчно витамин D за тялото. В допълнение можете да ядете храни, които са богати на витамин D като мазни риби, мляко, черен дроб и яйца.
3. Витамин С. Известен като един от най-големите помощници за добър имунитет, витамин С има много ползи за здравето на жените. Той помага за ускоряване на оздравителния процес, стимулира растежа на тъканите и намалява риска от някои видове рак, сърдечни заболявания и увреждане на тъканите. Той също така играе ключова роля в образуването на червени кръвни клетки. Някои от най-богатиър на витамин С храни са броколи, грейпфрути, киви, портокали, чушки, картофи, ягоди, зеле и домати.
4. Витамин К. Витамин К играе ключова роля за здрави кости, както и за поддържане на нормалното съсирване на кръвта и намаляване на риска от различни заболявания на сърцето. Този витамин е необходим и за имунната функция и енергията. Някои от най-добрите хранителни източници на витамин К са пълнозърнести храни, зеленолистни зеленчуци, соево масло и рибено масло.
5. Витамин Е. Витамин E има противостареещи свойства, които се борят с увреждане на клетките и забавят свързаните с възрастта промени в тялото. Той също помага за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания, катаракта, загуба на паметта и някои видове рак и е от съществено значение за кожата и косата. Храните, богати на витамин Е, са пшеничен зародиш, лешници, бадеми, спанак, масло от черен дроб на треска, фъстъчено масло и слънчогледово семе.