Болестите на щитовидната жлеза
Те в голямата си част са лечими, а нелекуваните проблеми могат да причинят проблеми и в други части на тялото, например сърцето. Тъй като е много вероятно в началото на болестта да няма симптоми, щитовидните болести се откриват трудно.
Има много видове заболявания на щитовидната жлеза. Въпреки това основните проблеми са два: хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза) и хипертиреоидизъм (прекалено активна щитовидна жлеза).
Често срещани са и възлите на щитовидната жлеза. Те са лечими, но винаги трябва да бъдат изследвани, тъй като малка част от тях са ракови.
Симптомите на заболяване на щитовидната жлеза най-често включват:
Хипотиреоидизъм
- слаб и бавен сърдечен ритъм; - мускулна слабост и постоянна умора; - чувствителност към студ; - подпухнала или суха кожа; - забавени умствени процеси и лоша памет; - запек; - повишено тегло.
Хипертиреоидизъм
- силно сърцебиене; - треперене на крайниците; - мускулна слабост; - загуба на тегло при повишен апетит; - безпокойство, тревожност и безсъние; - обилно потене и непоносимост към топлина; - диария; - очни промени; - гуша (увеличаване на размера на щитовидната жлеза).
Всеки човек се различава и не е задължително да има всички симптоми, изброени по-горе. Ако се съмнявате, че щитовидната ви жлеза има проблем, е добре да се консултирате с лекар, който да назначи необходимите изследвания. Не бива да забравяте, че жлезата се повлиява силно от стрес, затова е добре да избягвате неприятни за вас ситуации, които ще разстроят щитовидните хормони.