Глухарчето - простото, но лековито растение
То най-често е считано за досаден плевел по нашите тревни площи и градини и се появява дори в пукнатините по тротоарите. Но това малко растение, цъфтящо в жълт цвят, е много повече от прост плевел.
Глухарчето е богат източник на бета каротин, който нашият организъм превръща във витамин А. Този цъфтящо растение е богато и на витамин С, фибри, калий, желязо, калций, магнезий, цинк и фосфор. Освен това е добър начин да си набавите витамини от група В, микроелементи, органичен натрий и дори известно количество витамин D. Глухарчето съдържа повече протеин дори от спанака и в продължение на хиляди години е употребяван като храна и като средство за лечение на анемия, скорбут, кожни проблеми, заболявания на кръвта и депресия. Листата, цветовете и корените на растението са ядливи.
Ако сте решили да събирате от това растение, уверете се, че си го набавяте от чисти места, недокоснати от пестициди и химикали. На разположение са и чай от глухарче, капсули и тинктури.
И така, защо глухарчето може да подпомогне здравето ни...
1. В помощ за храносмилането. Глухарчето действа като леко слабително, насърчава храносмилането, стимулира апетита и балансира естествените и полезните бактерии в червата. То може да увеличи отделянето на стомашна киселина и жлъчка за подпомагане на храносмилането, особено на мазнини.
2. Полезно за бъбреците. Този плевел е диуретик, който помага на бъбреците изчисти излишните отпадъци, сол и ненужната вода чрез увеличаване на отделянето на урина. Глухарчето също потиска микробния растеж в отделителната система.
3. Повлиява добре черния дроб. Глухарчето доказано подобрява функцията на черния дроб, като премахва токсините и възстановява хидратацията и електролитния баланс. То също така увеличава освобождаването на жлъчка.
4. Богато на антиоксиданти. Всяка част от глухарчето е богата на антиоксиданти, които предпазват от вредите на свободните радикали и пазят от клетките и ДНК, забавяйки процеса на стареене на клетките ни.
5. Има противоракови свойства. Глухарчето е изследвано неведнъж заради противораковите си свойства. Според някои проучвания то може да забави развитието на рак и да спомогне за предотвратяване на неговото разпространение. Листата са особено богати на антиоксиданти и фитонутриенти с противоракови способности.
6. Помага при диабет. Проучвания върху животни показват, че глухарчето помага за регулиране на кръвната захар и нивата на инсулина. Не е за подценяване и неговата способност да контролира нивата на липидите.
7. Действа срещу високото кръвно налягане. В качеството си на диуретик глухарчето увеличава уринирането и понижава кръвното налягане. Фибрите и калият в глухарчето също помагат за регулирането на кръвното налягане.
8. Понижава лошия холестерол. Проучвания при животни показват, че глухарчето понижава нивата на лошия (LDL) холестерол, като същевременно подобрява съотношението на добрия (HDL) холестерол.
9. Влияе благоприятно на жлъчния мехур. Глухарчето увеличава производството на жлъчка и намалява възпалението, за да помогне при проблеми с жлъчния мехур.
10. Действа срещу възпаленията в организма. Глухарчето съдържа мастни киселини, антиоксиданти и фитонутриенти, които намаляват възпалението в тялото. Това може да облекчи болката и подуването.
11. Подкрепя имунната система. Проучванията показват също, че глухарчето стимулира имунната функция и отблъсква микроби и гъбички.