Хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм - какво причинява тези състояния?
Затова логично всяко нарушаване на функцията й е много опасно, тъй като това се отразява на цялостното здраве. При хиперфункцията на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм), тя секретира твърде много хормони, а нейната занижена активност се нарича хипотиреоидизъм.
Познаването на причините, симптомите и лечението на тези заболявания е много важно, тъй като е най-добрата превантивна мярка срещу тях. Статистиката показва, че 1 на всеки 20 души е склонен да развива някакъв проблем с щитовидната жлеза в живота си. Важно е да се спомене, че жените са по-податливи на тироидни заболявания, отколкото мъжете.
Хипотиреоидизъм срещу хипертиреоидизъм:
И двата здравни проблема са причинени от дисбаланс на тироидния хормон. За да се предотврати който и да е от тях, производството на този хормон не трябва да бъде нито дефицитно, нито прекомерно.
Хипотиреоидизмът се получава в резултат от недостиг на хормона на щитовидната жлеза в организма и предизвиква различни симптоми, като например суха кожа, напълняване, спазми, болки в мускулите, излишна течност в тъканите, умора, чувствителност към ниски температури, изтъняване на косата и проблеми с концентрацията.
От друга страна хипертиреоидизмът е в резултат на повишена функция на щитовидната жлеза и причинява симптоми като топлинна чувствителност, нервност, внезапна загуба на тегло, лесна раздразнимост, тревожност, диария, проблеми със съня и ускорен сърдечен ритъм. Понякога хиперфункцията на щитовидната жлеза може да доведе до подуване в областта на жлезата (гуша), както и на леко изпъкване на очите.
Начинът на живот и фамилната предразположеност са основните причини за тези проблеми, а други важни фактори са:
- недостиг/пренасищане на йод; - натрупване на токсини; - натрупване на тежки метали в организма; - хроничен стрес.
Профилактика и лечение на щитовидните проблеми:
1. Правилното хранене е важно. Превенцията и лечението на тези заболявания силно зависят от вашия хранителен режим. Трябва да се увеличи приемът на цинк, селен и омега-3 мастни киселини, както и да се намали приемът на преработени храни, захар и рафинирани брашна. Глутенът също може да е виновник за тироидни нередности.
2. Задължително е да има физическа активност. Редовните упражнения стимулират правилното функциониране на щитовидната жлеза и по този начин балансират производството на тироидни хормони.
3. Стресът е сред главните виновници. Стресът е една от най-честите причини за проблеми с щитовидната жлеза. Следователно практикуване на релаксиращи дейности, като например йога, разходки сред природата, медитация и дихателни упражнения, ще ви помогнат да се справите със стреса и да намалите напрежението.
4. Топлинната терапия може да е от помощ. Топлинна терапия (като например сауна) може да е от полза при детоксикация на организма и премахване на токсините, които често са основната причина за проблеми с щитовидната жлеза.
5. Хранителните добавки могат да са ви от полза. Консултирайте се с лекар, който да ви назначи подходящи за състоянието ви хранителни добавки с витамини и минерали, които ще ви помогнат в борбата с тези проблеми.