Инсулина и инсулиновата резистентност - предвестник на диабета
Инсулиновата резистентност може да бъде част от метаболитния синдром и е свързана с повишен риск от развитие на сърдечно заболяване. Това състояние се счита, че предхожда развитието на диабет тип 2 и се свързва и с други медицински състояния, включително чернодробна стеатоза, артериосклероза, акантозис нигриканс и репродуктивни нарушения при жените.
Макар за резистентността към инсулин да има генетична предразположеност, тя може да се управлява с хранителен режим, упражнения и правилно лечение.
Каква е ролята на инсулина?
Инсулинът е хормон, произвеждан от бета клетките на панкреаса. Тези клетки са разпръснати из панкреаса в малки групи, известни като Лангерхансовите острови. Инсулинът се освобождава в кръвния поток и се движи в тялото, като има множество действия в тялото. Повечето действия на инсулина са насочени към метаболизма (контрол) на въглехидрати (захари и нишесте), липиди (мазнини) и протеини. Инсулинът също така регулира функциите на клетките на организма, включително и на техния растеж. Инсулинът е от решаващо значение за използване на глюкозата като енергиен източник на организма.
Кои са ефектите на инсулинова резистентност?
Инсулиновата резистентност често не предизвиква забележими симптоми, особено в ранните фази. Вие може да имате състоянието в продължение на години, без да знаете, особено ако нивата на глюкоза в кръвта не са проверени.
Инсулиновата резистентност може да увреди кръвоносните съдове, без да го осъзнават. Това може да увеличи риска от сърдечни заболявания и инсулт.
Ако имате инсулинова резистентност, вие сте изложени на значителен риск от развиване на диабет. Класически симптоми на диабет включват:
- екстремна жажда или глад; - усещане за глад дори след хранене; - често уриниране; - мравучкане в ръцете или краката - чувствате се по-уморени от обикновено.
Какви са причините за инсулинова резистентност?
Има няколко причини за инсулинова резистентност и генетични фактори (наследен компонент) обикновено играят значителна роля. Някои лекарства могат да допринесат за инсулинова резистентност. В допълнение тя често се наблюдава при следните условия:
- метаболитем синдром - е група от състояния, включващи наднорменото тегло (по-специално в областта на талията), високо кръвно налягане и повишени нива на холестерол и триглицериди в кръвта; - затлъстяване; - бременност; - инфекция или тежко заболяване - стрес