Йод - какво е значението му за организма ни?
Тъй като не го произвеждаме, трябва да си го набавяме от други източници, защото недостигът на йод може да доведе до някои заболявания. Вижте някои от нещата, за които йодът е важен:
1. Подобрява познавателните способности. Недостигът на йод в организма може да доведе до увреждане на когнитивните функции, затова е важно да си набавяме достатъчно от него.
2. Детоксикира флуорида. Флуорът се натрупва в организма с течение на времето, така че е добре да се неутрализира с йод и да се попречи на натрупването му.
3. Подобрява обмяната на веществата. Вашата щитовидната жлеза е основен фактор в регулирането на метаболизма и ако нивата на йод са ниски, вие рискувате да имате намалена функция на щитовидната жлеза и следователно по-бавен метаболизъм.
4. Предпазва щитовидната жлеза. Тъй като голяма степен от хората консумират преработени храни и напитки и водят нездравословен начин на живот, са изложени на вредното влияние на свободните радикали. Те атакуват организма, включително и на щитовидната жлеза, а точното количество йод помага за нейната защита.
5. Балансира хормоните. Йоден дефицит може да разбърка хормоните заради прякото си влияние върху щитовидната жлеза. Понякога може да бъде трудно да се идентифицират симптомите на недостиг на йод, но това може да се установи.
6. Подобрява растежа на косата. Дефицитът на йод е свързан с влошеното здраве на косата. Не бързайте обаче самосиндикално да приемате големи дози йод, а преди това се консултирайте с лекар.
7. Увеличава енергийните нива. Ако се чувствате сънливи, отпаднали и без енергия, това може да е отново един от ефектите на хипоактивна щитовидна жлеза. Здравословните количества йод помагат за решаване на този проблем.
8. Осигурява защита от радиация. Йодът помага за защита от радиация, което е важно при бедствия като това в японската атомна електроцентрала Фукушима. Лекарите го използват и за възстановяване на пациенти от лъчетерапия.
9. Предпазва от патогени. Йодът се разглежда все повече като алтернатива на антибиотиците в лечението на определени патогени. Както знаем, антибиотикът убива лошите бактерии, но покрай тях и добрите, което може да доведе до проблеми. Според учени йодът има подобен ефект, но не уврежда полезните бактерии, от които тялото се нуждае.
10. Намалява риска от рак. В процес, известен като апоптоза, йодът помага на тялото да убие клетки, които могат да доведат до рак. Това е една от най-важните причини, поради които трябва да знаете дали вашите нива на йод в организма не са прекалено ниски.
Някои от най-богатите на йод храни са водорасли, яйца, кисело мляко, боровинки, боб, ягоди и хималайска сол.