Какво да консумираме според възрастта?
Това е така, защото нашите вкусове са по-различни и сме въвели нови вкусове през годините. Но дали консумираме правилните храни, витамини и минерали за всеки един етап от живота си?
Британският диетолог Ела Олред съветва какви храни трябва да приемаме, за да получаваме необходимите ни хранителни вещества през всяко десетилетие.
Към края на пубертета... Върху младите момичета има голям натиск да изглеждат добре, затова много от тях се подлагат на екстремни диети, стават вегани или не приемат въглехидрати. Това обаче може да доведе до изчезване на важни хранителни вещества от диетата им. Това обаче идва в момент, когато те все още растат и следователно се нуждаят от балансирано и здравословно хранене, за да растат здрави.
Фокусът трябва да бъде върху богати на калций и магнезий храни, които да заздравят костите. Такива са зеленолистни зеленчуци, ядки, семена и пълнозърнести храни. Бадеми, мляко и пресни смокини също са чудесни храни. На тази възраст девойките се нуждаят и от омега-3 мастни киселини, което налага включването на риба и ленено семе в менюто. Фибри и цинк са полезни за кожата, особено ако налице е акне. Затова трябва да се консумират плодове и зеленчуци, пиле и яйца.
От началото до средата на 20-те години... Обикновено тези години са пълни с приключения, купонясване и липса на сън. Затова е добре да се консумират храни, богати на витамини от група В. Те ще помогнат на тялото да се справи с прекомерна консумация на алкохол и недоспиването. Така че храни като гъби, яйца, зеленолистни зеленчуци, зеле и риба са добри опции за това десетилетие.
Жените в 20-те си години също трябва да се уверят, че консумират достатъчно желязо, защото менструацията и диетите могат да доведат до изтощаване на запасите от минерала. Червената леща е чудесен източник на желязо, както и слънчогледови семки, ядки, риба и говеждо месо.
От средата до края на 20-те години... Обикновено в този стадий на живота жените търсят кариерно развитие и имат повече стресови ситуации от обикновено. Храни, богати на магнезий, помагат на организма срещу стреса и забързания начин на живот. Яжте храни като боб, авокадо, черен шоколад и пълнозърнести храни, за да си набавяте магнезий.
Повечето хора не консумират достатъчно от минерала, така че трябва да се фокусират върху този хранителен елемент, особено при натоварения начин на живот. Захар и кафе трябва да бъдат сведени до минимум, тъй като те разрушават нашите запаси от магнезий.
Между 30 и 40 години... Жените на тази възраст вече започват опити за бебета и затова е важно да имат хранителен режим, който ще улесни бъдещата бременност. Препоръчва се диета, богата на фолиева киселина. Спанак, къдраво зеле, аспержи, боб и цитрусови плодове са източници на минерала. Сокове от пресни плодове и зеленчуци също са чудесен вариант.
Между 40 и 50 години... През това десетилетие от живота, много жени откриват, че техните енергийни нива са спаднали, както и способността им да се концентрират. Нашето производство на антиоксиданта CoQ10, който е необходим и за двете, вече е с понижени нива, което дава отражение. На жените в тази възраст се препоръчват поне две порции сардини или скумрия седмично, както и говеждо месо и фъстъци. Витамините от група В в тези храни също ще помогнат за енергията и концентрацията.
С настъпването на менопауза... Много жени се страхуват този етап в живота си, но ако се хранят правилно, симптомите могат да бъдат значително намалени. Храните, съдържащи фитоестрогени, действат като естроген в организма и облекчават симптомите, причинени от внезапния спад на хормони. Добре е да се консумират храни като нахут, сусам и лен, както и ферментирали храни като кисело зеле и туршии. Соята също е добър вариант.
След менопаузата... Когато няма менструация, вече и нивата не желязо не са така ниски, както преди. Жените в тази възраст е добре да ограничат храни като черен дроб и червено месо и да се ориентират към желязото от растителни източници. Съсредоточете се върху зеленолистни зеленчуци, ядки и семена. След менопауза тялото вече е по-склонно към натрупване на мазнини в средната част на тялото. За да се избегнат скоковете и спадовете на кръвната захар, се съсредоточете върху яденето на протеини и сложни въглехидрати на всяко хранене.
Това ще помогне да поддържате стабилни нивата на кръвната захар, което ще намали риска от диабет, както и излишната загуба на калций от костите.
Опитайте да консумирате пълнозърнести храни, преминете на сладки картофи вместо обикновени, консумирайте протеини от яйца, боб, ядки и семена. Елиминирайте рафинираната захар и включете здравословни мазнини като мазна риба, авокадо и кокосово масло.