Магарешкото мляко - защо е използвано още от Клеопатра?
Известно е, че древноегипетската владетелка Клеопатра, прочута със зашеметяваща красота и чар, се къпела всеки ден в магарешко мляко, за да запази младостта на кожата си. Твърди се, че е притежавала стада от над 500 женски магарета, за да не пропуска ежедневния си ритуал.
Втората съпруга на римския император Нерон, Попея Сабина, следва същия ритуал, а Плиний Стари пише, че магарешкото мляко изглажда бръчките по кожата, прави я по-мека и бяла. Той препоръчва това мляко в битката с отравяния, повишена температура, умора, слаби зъби, язви, астма и някои гинекологични проблеми.
Магарешкото мляко е богато на лактоза и с ниско съдържание на мазнини, като е считано за най-близкото до човешкото. Експерти от ООН посочват, че магарешкото мляко има специфични хранителни ползи и е по-подходящо за хората с алергия към краве мляко.
Популярността на този продукт нараства главоломно, като в съседна Гърция, например, се предлагат сапуни, ликьори, козметика и шоколад на основата на магарешко мляко. Много хора твърдят, че облекчава упоритото кожно заболяване псориазис, както и че е в помощ на деца с астма, екземи и кожни проблеми.
То съдържа казеин, албумин и е особено богато на витамини (А, В1, В2, В6, D, С и Е), минерали и микроелементи (калций, магнезий, фосфор, натрий, желязо, цинк). Високото съдържание на витамин С забавя процеса на стареене, а есенциалните мастни киселини имат регенеративни и лечебни свойства.