Магданозът намалява риска от рак, остеопороза и други болести
Ползите за здравето от това растение са многобройни - от намаляване на риска от рак и остеопороза до облекчаване на стомашни проблеми и гадене. Магданозът е билка, която произхожда от Средиземноморския регион на Южна Италия, Алжир и Тунис. Той се отглежда от човека в продължение на повече от 2000 години и е високо ценен в гръцката култура, тъй като е използван в различни церемонии. Римляните също го използват по много начини. Историкът Плиний Стари пише за него, като на първо място подправката е била използвана само като лечебно растение, но по-късно и като храна.
В много средиземноморски и европейски култури има различни митове и басни, свързани с произхода и развитието на това растение. Гърците вярвали, че магданозът е поникнал от кръвта на падналия гръцки герой Архемор, затова я свързват със смърт и разрушения, но в Средновековието магданозът е включван в множество народни лекарства и започва бавно да печели популярност.
В подправката има много ценни вещества, сред които витамини А, К, С, Е, тиамин, рибофлавин, ниацин, витамин В6, витамин В12, пантотенова киселина, холин, фолати, калций, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, цинк и мед. Също така е много добър източник на летливи съединения като миристицин, евгенол и други, а листата му съдържат въглехидрати, мазнини и протеини.
И така, да разгледаме ползите от магданоза...
1. Витамин К в магданоза помага за подобряване на костното здраве. 2. Наличието на витамин С прави магданоза отличен имуностимулант. 3. Магданозът е отличен източник на бета каротин, антиоксидант, който може да помогне за защитата на организма от свободните радикали и се бори с последиците от остаряването. 4. Има доказателства, че магданозът може да поддържа функцията на бъбреците, тъй като подпомага изхвърлянето на излишна вода. 5. Ако ядете магданоз ежедневно, ще почувствате облекчение от болките в ставите. Това е така, защото билката има противовъзпалителни свойства. 6. Чаят от магданоз отпуска схванатите мускули и стимулира храносмилането. 7. Тъй като е с високо съдържание на желязо, магданозът се препоръчва на пациенти с желязодефицитна анемия. 8. Магданозът е богат на съединения с противотуморни свойства. Ранни изследвания показват, че съединения в магданоз може дори да инхибират туморен растеж! 9. Това растение е от полза при храносмилателни проблеми, затова го включвайте ежедневно в менюто си. 10. И бонус: магданозът е прекрасно средство срещу лош дъх.