Нивалин - чудният български медикамент от блатно кокиче
Когато през 50-те години на ХХ век избухва световната пандемия от полиомиелит (детски паралич), от заболяването умират хиляди деца, а много остават инвалиди за цял живот.
Точно тогава се появява и лекарственият препарат "Нивалин", който успява да противодейства на жестоката болест. Негов създател е Димитър Пасков, който извлича антихолинестеразната съставка от листата и цветовете на блатното кокиче. Алкалоидът е наречен галантамин, а тогава нивалинът намира приложение в неврологията, най-вече в лечението на детски паралич.
Веществото в нивалина улеснява предаването на нервни импулси в региона на невромускулните синапси и синапсите на централната и вегетативната нервна система. Извлекът от блатно кокиче повишава тонуса и е подходящ за терапия на деца и възрастни, страдащи от миастения прогресивна мускулна атрофия и други.
Лекарството дава много добри резултати при деца, засегнати от заболяването, а освен за него, се използва и в третирането на различни заболявания като церебрална парализа, неврологични заболявания, засягащи централната и периферната нервна система и деменции. Откриването на медикамента е едно от най-големите медицински открития в България и получава световно признание. Нивалин допринася много в битката с много тежки болести като полиомиелит, детска церебрална парализа, деменция и още множество неврологични нарушения.
Откривателят Димитър Пасков е роден през 1914 г. в село Горно Броди (на територията на днешна Гърция). През 1940 г. той завършва Медицина в Софийския университет. Пасков е автор на повече от 120 труда в областта на фармакологията, както и на учебник за студенти и медици. Невероятният български учен е признат за един от основоположниците на съвременната експериментална фармакология у нас.