Синдром на поликистозните яйчници - как да се справим с него?
Един често срещан проблем е Синдром на поликистозните яйчници, характеризиращ с набор от симптоми, които могат да бъдат много тежки и разрушителни за здравето.
Синдром на поликистозни яйчници е ендокринно състояние, причинено от повишени нива на андрогени или мъжки хормони при жени. Той се причинява от генетични и други фактори и често е трудно за диагностициране. Изследвания показват, че синдромът е по-чест при жени с високи нива на инсулин и също е рисков фактор за диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане, сънна апнея и някои видове рак.
Кои са най-честите симптоми на Синдром на поликистозните яйчници?
1. Трудност при зачеване. Синдромът е една от водещите причини за проблеми с фертилността при жените. Това е така, защото наврежда на овулацията, без която не може да се зачене. Бременността е възможна, но може да се изискват допълнителни грижи и лечение на безплодие.
2. Нередовна менструация. Един от най-честите симптоми на синдрома е нередовен цикъл и се дължи на мъжките полови хормони. Възможно е дори цикълът да изчезне напълно. Въпреки това при някои хора тези хормони могат да причинят продължителен и тежък цикъл, а много жени изпитват болки и спазми в таза.
3. Повишено окосмяване. Хирзутизъм е медицинският термин за излишно и обилно окосмяване по цялото тяло. То засяга лицето, гърдите, гърба, пръстите на ръцете и краката. Различните хора имат различни степени на окосмяване по тялото, но хирзутизмът се обуславя с повишено такова, което се дължи на повишени нива на мъжките полови хормони.
4. Акне, мазна кожа и пърхот. Друг ефект на излишните мъжки хормони е мазна кожа, която не се повлиява от нищо. Ако забележите, че ви се появява акне, кожата ви е по-мазна от обикновено, а имате и пърхот, това може да е един от знаците за Синдром на поликистозните яйчници.
5. Напълняване. Синдромът на поликистозните яйчници оказва влияние върху обмяната на веществата, което води до увеличаване на теглото. Това увеличаване на теглото най-често се наблюдава около средната част на тялото. Тази форма на напълняване е свързана също и с нивата на инсулин. Жените със синдрома са склонни да имат по-високи нива на инсулин, а диабет тип 2 е по-често срещан при жени със синдрома.
6. Тревожност и/или депресия. Хормоните влияят на нашите настроения и жените в предменструален синдром знаят това. При поликистозни яйчници обаче чувствата на напрежение, депресия, или раздразнителност могат да бъдат дори по-тежки. Всички гореизброени проблеми също допринасят до срив в емоционалното здраве на жените.
Как да контролираме заболяването? Освен назначеното ви от медик лечение, можете да спазвате определени правила, които ще облекчат състоянието ви.
1. Хранете се правилно! Някои храни ще влошат симптомите, затова за регулиране на инсулина яжте нискогликемични храни, зеленолистни зеленчуци, пресни плодове, крехко месо и мазни риби с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Избягвайте соеви продукти, тъй като те могат да повлияят на хормоните, а също и преработени храни.
2. Набавете си магнезий. Магнезият е минерал, използван от тялото като електролит и помага за обмяната на веществата, както и за понижение на кръвната захар и кръвното налягане. Той също така бори стреса, а много жени със синдрома страдат от недостиг на този минерал, намиращ се в храни като ядки и бобови.
3. Упражнявайте се редовно! Интензивните редовни упражнения са в помощ при жени със синдрома и трябва да продължават между 15 и 30 минути. Освен това движенията ще ускорят метаболизма.